Günün Ajandası

İngiltere Perakende Satışlar (Ekim): Perakende satışlar, dayanıklı ve dayanıksız mal satışlarındaki değişimi ve trendi göstermektedir. Perakende satışlar tüketimin büyük bir kısmını oluşturur ve ekonomik büyümeye önemli ölçüde katkı sağlar. Koronavirüs kısıtlamalarının uygulamaya konduğu Mart ve Nisan aylarında sert düşen veri Mayıs ayından bu yana toparlanma gösteriyor. Perakende satışlar en son Eylül ayında aylık %1.5 ve yıllık %4.7 artış gösterdi. Ekim ayında verinin aylık %0.1, yıllık %4.2 artış göstermesi bekleniyor. Veri, beklentilerden sapma göstermesi halinde GBP üzerinde etkili olabilir. (10:00)

Türkiye Tüketici Güveni (Kasım): Tüketici güveni, tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili beklentilerini ve kaygı düzeyini ölçer. Tüketim alışkanlıkları ve gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimleri hakkında bilgi verir. Veri, Ekim ayında bir önceki aya göre 0.1 düşüş göstererek 81.9 seviyesine geriledi. Kasım ayına yönelik verinin 81.9 seviyesinin üzerinde gelmesi piyasa tarafından pozitif algılanabilir. (10:00)

ECB Başkanı Lagarde Konuşması: Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın, Frankurt Avrupa Bankacılık Kongresi’nde bir konuşma gerçekleştirmesi bekleniyor. Lagarde’ın para politikası hakkında konuşması halinde Euro etkilenebilir. Bu nedenle yakından takip edilmeli. (11:15)

Euro Bölgesi Tüketici Güveni (Kasım): Tüketici güveni, tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili eğilimlerini ve değerlendirmelerini ölçer. Tüketim alışkanlıkları ve gelecekteki harcama ve tasarruf eğilimleri hakkında bilgi verir. Veri ön yayın ve nihai veri olmak üzere her ay iki kere açıklanır.  Ekim ayına ait nihai veri -15.5 olarak açıklanmıştı. Kasım ayına ait ön yayın verisinin -17.7 düzeyinde  açıklanması bekleniyor. (18:00)