Günün Ajandası

TCMB Faiz Kararı: TCMB Para Politikası Kurulu, Naci Ağbal başkanlığında ilk toplantısını gerçekleştirecek ve faiz kararını açıklayacak. Piyasada ağırlıklı olarak para politikası toplantısında politika faizinin 475 baz puan artırılarak %15 seviyesine çıkarılması bekleniyor. Ayrıca, TCMB’nin karar metnindeki enflasyon ve para politikasındaki sadeleşme ile ilgili satır araları da piyasa için önemli olacak. TCMB faiz kararı sonrasında Türk Lirası ve TL varlıklarda hareketlilik yaşanabilir. (14:00)

ECB Başkanı Lagarde Konuşması: Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın, Avrupa Parlamentosu Ekonomi ve Parasal İşler Komitesi’ne video konferans ile bağlanarak açılış konuşmasını gerçekleştirmesi bekleniyor. Lagarde’ın para politikası hakkında konuşması halinde Euro etkilenebilir. Bu nedenle yakından takip edilmeli. (16:30)

ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları: ABD’de devam eden işsizlik başvuruları 31 Ekim ile biten haftada 500 bin kişi azalarak 6.7 milyon olmuştu.  7 Kasım ile biten haftada devam eden işsizlik başvurularının 6.4 milyona gerilemesi bekleniyor. İlk işsizlik başvuruları ise 7 Kasım ile biten haftada 709 bin seviyesinde gerçekleşmişti. 14 Kasım ile biten haftada 707 bin ilk işsizlik başvurusu gerçekleşmesi bekleniyor. Veri istihdam üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle yakından takip edilmeli. (16:30)