Günün Ajandası

Türkiye GSYİH (3. Çeyrek): Türkiye ekonomisi 2019 yılı 1. Çeyrekte %2.6 daraldı. İkinci çeyrek büyümesi ise %1.5 daralma yönünde açıklandı. Büyümenin daralma yönünde açıklanmaması ya da bir önceki ay açıklanan veriden daha olumlu gelmesi halinde pozitif algılanabilir. (10:00) 

Türkiye İmalat PMI (Kasım): Özel sektörünü yansıtan PMI rakamlarının eşik seviye olarak kabul edilen 50’nin üzerinde gelmesi sektörün genişlediğini, 50’nin altında gelmesi ise sektörün daraldığı anlamına gelmektedir. İmalat PMI ekim ayında 49 seviyesinde açıklandı. Kasım ayını yansıtacak verinin 49 seviyesi üzerinde gelmesi olumlu algılanabilir. (10:00)

Euro Bölgesi İmalat PMI (Kasım): Euro Bölgesi imalat sektöründeki gelişmeleri yansıtan PMI rakamlarının eşik seviye olarak kabul edilen 50’nin üzerinde gelmesi sektörün genişlediğini, 50’nin altında gelmesi ise sektörün daraldığı anlamına gelmektedir. Euro Bölgesi imalat PMI kasım ayının ilk okum verisinde 45.9 seviyesinde açıklanmıştı. Kasım ayına yönelik nihai verinin 46.6 seviyesinde gelmesi bekleniyor. (12:00)

İngiltere İmalat PM (Kasım): İngiltere’de imalat sektörünü yansıtan PMI rakamının eşik seviye olarak kabul edilen 50 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi genişlemenin sürdüğüne işaret etmekte. Aksi durumunda PMI rakamlarının 50’nin altında gelmesi sektörde daralmanın olduğuna sinyal verebilir. En son Ekim ayında 49.6 seviyesinde açıklanan imalat PMI verisinin Kasım ayına yönelik beklentisi 48.3 seviyesinde şekillenmiş durumda. (12:30)

ABD İmalat PMI (Kasım): ABD İmalat PMI en son 2019 yılı kasım ayının ilk verisi eşik seviye olan 50’nin altında 48,3 seviyesinde geldi. Kasım ayının nihai rakamını yansıtacak veri için piyasa beklentisi 49.4 seviyesinde bulunuyor. (17:45)