Günün Ajandası

Türkiye Cari İşlemler Dengesi (Haziran): 2018 yılı Ocak ayında -9.0 milyar dolar ve nisan ayında -6.7 milyar dolar seviyesinde ve en son aralık ayında -2.6 milyar dolar geldi. 2019 yılı Ocak ayında -2.5 milyar dolar açık yönünde açıklanan Türkiye Dış Ticaret Dengesi en son mayıs ayında 151 milyon $ fazla verdi. Haziran ayını yansıtan verinin piyasadaki beklentisi 270 milyon $ açık gelmesi bekleniyor. (10:00)

İngiltere GSYİH (Yıllık): GSYİH; ekonomi tarafından üretilen tüm mal ve hizmetlerin enflasyona göre düzenlenmiş halinin yıllık bazdaki ölçümüdür. Ekonomik faaliyetlerin ölçümü için kullanılmakla birlikte ekonomik durumun önemli göstergelerinden biridir. İngiltere’de yılık büyüme verisinin %1.4 ve çeyreklik olarak %0.0 seviyesinde gelmesi bekleniyor. (11:30) 

TCMB Beklenti Anketi (Ağustos): Finansal ve reel sektörde karar alıcı ve uzman kişilerin çeşitli makroekonomik değişkenlere ilişkin beklentilerinin izlendiği anket kısa vadede TL üzerinde etkili olmasa da orta ve uzun vadeli beklentileri şekillendiriyor olması ve TCMB’nin faiz kararlarında takip ettiği bir veri olmasından dolayı önemli. (14:30)

ABD ÜFE (Temmuz): Orta önem düzeyine sahip ABD ÜFE rakamı en son 2019 yılı haziran ayında yıllık bazda %1.7 seviyesinde açıklanmıştı. Temmuz ayına yönelik piyasa beklentisi de verinin %1.8 olarak gerçekleşmesi yönünde. Bununla birlikte çekirdek ÜFE’nin geçen ay açıklanan %2.3 seviyesinin üzerinde %2.4 seviyesinde gelmesi beklenmekte. (15:30)