Forex Analizi: USD/TRY & EUR/TRY

TL varlıklardaki negatif görünüm sürüyor. Kabinenin açıklanmasının ardından iç piyasada iyimser havanın hala daha toparlanamadığını izliyoruz. Türkiye risk primi hafta başından bu yana yukarı yönlü eğilimini koruyor ve bugün 340 seviyelerine doğru tepki vermiş durumda. Bu durumu da TL üzerinde negatif baskı yapan başka bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Bunun yanı sıra gün içerisindeki veri takvimi sakin olmasına karşın, yurt içi piyasalar bugün Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in Türkiye görünümü hakkında değerlendirme yapmasını bekliyor. Piyasaların bir kesimi kuruluştan, bu hafta kabinenin ardından yorumda bulunan S&P ve Moody’s gibi izlemede kalıyoruz şeklinde bir değerlendirme beklerken, diğer bir kesimin ise not da olmasa dahi, görünümde ‘Durağan’dan ‘Negatif’ e şeklinde bir düşüş bekliyor. Fakat olası bir düşüş, piyasalar tarafından sürpriz şekilde karşılanmayacak olup bunun fiyatlamalarda da sert bir hareket yaratmasını beklemiyoruz. Bu nedenle gün içerisinde ya da piyasa kapanışının ardından açıklamasını beklediğimiz değerlendirme yurt içi piyasaların odak noktası olmuş durumda. 

Teknik Analiz: USDTRY paritesi yükselen kanalın üzerine çıkmış ve bu kanalın üst çizgisini destek alanı olarak çalıştırmakta. Paritenin teknik göstergeleri haftalık ve günlük periyotta negatif uyumsuzluk vermekte. Bu nedenle paritenin yukarı yönlü hareketleri doğrultusunda takip ettiğimiz direnç seviyeleri test edilse dahi, daha güçlü hamleler şu aşamada zayıf kalabilir. Dolayısıyla kısa vadede kur için en yakın direnç noktası 4.88 seviyesi olurken, düşüş eğiliminde bir iyimserliğin başladığını görebilmek adında 4.80 altında kalıcı seyirlerin görülmesine ihtiyaç var. 

Destekler: 4.80 / 4.77 / 4.74 
Dirençler: 4.88 / 4.92 / 4.9742 

EURTRY Teknik Seviyeler

Teknik Analiz: Yükselen kanal içerisindeki seyrine geri dönen EURTRY paritesi 5.60 üzerinde fiyatlanıyor. Paritenin yukarı yönlü hamlelerini koruması durumunda kanalın üst bandı direnç konumunda olurken, 5.7010 seviyesi ön planda çıkıyor. Buna karşın aşağı yönde yaşanacak düzeltme hareketinde ise 5.6120 seviyesi izlenebilir. 

Destekler: 5.6120 / 5.52/ 5.47
Dirençler: 5.69 / 5.7010 / 5.76

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.