Piyasalarda, ABD – Rusya arasındaki Suriye ile ilgili gelişmeleri konuşulurken, bugün MHP lideri Devlet Bah&cce">

Forex Analizi: USD/TRY & EUR/TRY

Piyasalarda, ABD – Rusya arasındaki Suriye ile ilgili gelişmeleri konuşulurken, bugün MHP lideri Devlet Bahçeli’nin erken seçim açıklamalarıyla yurtiçi piyasalarda agresif hareketler oluştu. Bahçeli konuşmasında, Türkiye’nin 3 kasım 2019 tarihine kadar dayanmasının zor olduğunu dolayısıyla Türkiye’nin 26 Ağustos 2018 tarihinde seçime gitmesini önerdi. Gelen bu açıklamanın ardından USD/TL ve EUR/TL kurlarında yukarı yönde hareket etmesine neden oldu. Ancak sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise net bir dille erken seçim olmayacağını söylemese bile yeni sistemin 2019 kasım seçimlerinde devreye gireceğini belirterek bir nebze de olsa piyasalardaki agresif tepkinin önüne geçti. Yarın, Cumhurbaşkanı ile Devlet Bahçeli’nin görüşme yapacağı da piyasalara duyuruldu. Dolayısıyla, piyasalar yarınki görüşmeyi yakından izliyor olacak. Diğer yandan, ABD- Rusya arasındaki gelişmelerde ise yeni bir durumun olmaması ve risk algısının bir nebzede olsa yumuşaması fiyatlamalar üzerinde de etkisini gösteriyor. Ancak, gelişmekte olan ülke piyasaları huzursuz ve Rus Rublesi yine en çok negatif ayrışan para birimi olarak karşımıza çıkıyor. TL ise bugünkü açıklamalara rağmen yine iyimser ancak bu durum bile kurların geri çekilmesini güçlendiremiyor. Dolayısıyla, olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var çünkü TL varlıklardaki kırılganlık sürüyor. 

USD/TRY

Teknik Analiz: USD/TL kuru 4.0740-4.1270 aralığında fiyatlanıyor. Kur, geçtiğimiz hafta 4.19 seviyesinin üzerinde yeni zirvesini oluşturduktan sonra en fazla 4.07 seviyesine kadar gevşedi. Dolayısıyla, kur için 4.07 destek noktası her geçen gün biraz daha güçleniyor. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar kurun geri çekilmesinde hız kazanması açısından önemli olacaktır ve 4.05 desteğine doğru uzama hareketine neden olabilir. Ancak, ortam kurun geri çekilmesini sınırlı bıraktığı için belki bir süre 4.05 seviyesine doğru tepkiler zayıf kalabilir. Yukarıda ise en yakın direnç 4.10 seviyesinden geçmekte ve bu direnç noktasının üzeri kurun yukarı yönde iştahını tetiklemesi açısından önemli olacaktır.      

Destekler: 4.05 / 4.00
Dirençler: 4.07 / 4.10 / 4.13 

EUR/TRY 

Teknik Analiz: EURTRY kuru yükselen kanal içerisindeki yatay seyrini sürdürüyor. Kur için aşağıda 5.0290 ve yukarıda en yakın direnç 5.0940 seviyesinden geçmekte. Kur, bu iki seviyenin altına veya üzerine doğru hamlesinde zayıf kaldığı müddetçe kuru 5.0290-5.0940 aralığında bir süre izleyebiliriz.  

Destekler: 5.05 / 5.0290 / 5.00
Dirençler: 5.0940 / 5.08 / 5.1135