Forex Analizi: Ons Altın & Gümüş

Ons altın haftanın üçüncü işlem gününde 1330$ seviyesine kadar yükselmiş olmasına karşın bu noktadan gelen satış baskısı ile 1322$ seviyesine kadar geriledi. Dün ABD Başkanı D.Trump’ın Dış işleri Bakanını ani bir şekilden görevden aldığını duyurması doların sert kayıplar vermesini sağlarken, kıymetli metalde bu haber ile dolar karşısındaki kazançlarını artırdı. Bugün ise takvim dışında önemli bir gelişme izlenmedi. Takvime bakıldığında ise ABD’de şubat ayına ait ÜFE rakamlarının öne çıktığı görülüyor. Beklentilerine paralel bir görüntü izleyen veri seti ile aynı zaman diliminde açıklanan perakende satışlar ise aylık bazda bir daralma yaşadı. Fakat gelen bu verilerin dolar üzerindeki etkisinin sınırlı negatif kaldığını belirtelim. Günün geri kalanında ABD’de TSİ ile 17:00’da işletme stokları verisi öne çıkarken, olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın haftalık periyotta yükselen trendini korumaya devam ediyor. Gün içerisinde 1321$ desteğinin yakın bir noktasına kadar gevşeyen ons altın bu noktalardan tepki alımlarına devam ediyor. Şimdilik ons altının 1321$ - 1334$ aralığında bir bant hareketi yaptığını izliyoruz. Yukarıda 1334$ seviyesi yukarı yönlü trendin devam ettiğini konuşmak adına önemli fakat öncesinde 1327$ ara direncine dikkat etmekte fayda var. 

Altın

Dirençler: 1327 / 1334 / 1342
Destekler: 1321 / 1313 / 1306 

Gümüş

Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.