Forex Analizi: Ons Altın & Gümüş

Doların küresel piyasalarda yaşadığı sert kayıplar ons altının son iki haftanın en yüksek seviyesine tırmanmasına imkan tanıdı. Gün içerisinde ABD kanadında takip edilen ocak ayı ÜFE verileri beklentilerinin üzerinde gelmesine karşın piyasalar üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığını söyleyebiliriz. Günün geri kalanında da veri takvimi sakin. ABD cephesinde sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı gibi veriler izlenecek. İkincil düzey bu verilerin ons altın üzerindeki etkisinin sınırlı ve kısa vadeli kalması beklenebilir.

ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.94 seviyesine kadar yükseldi. Dolar endeksine bakıldığında ise düşüşünü 88.58 seviyesine kadar ilerlettiği izleniyor. İki enstrümandaki fiyat hareketine bakıldığında ve ons altın fiyat hareketi değerlendirildiğinde açıkçası sağlıklı bir görüntünün oluştuğunu söylemek zor. Bu nedenle piyasalardaki olası gelişmeler farklı fiyatlamalar oluşturmaya müsait gibi görünüyor. Bu nedenle dikkatli olmakta yarar var.

Teknik Analiz: Ons altın 1362$ seviyesine doğru başlattığı yukarı yönlü hareketini bu seviyenin üzerine taşımakta zorlanıyor. Ons altının 1350$ üzerinde kalması 1362$ direncinin test edilmesine imkan tanıyabilir. Fakat bu seviye üzerinde uzun vadeli kapanışlar izlenmedikçe ons altın direnç noktasından geri dönüşler yaşayabilir. Buna karşın geri çekilmelerde ons altın için 1350$ seviyesi ana destek noktasını oluşturmakta.

Altın

Dirençler: 1362 / 1366 / 1370
Destekler: 1350 / 1342 / 1334

Gümüş

Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.