Foreks

Dünyanın her yerinden farklı yatırımcıları aynı platformda birleştirerek sahip olduğu yüksek işlem hacmi sayesinde, yatırımcıya kısa vadede sonuçlanan yatırım imkanları sağlayan foreks piyasası, yatırımcıyı aracı kurumlar yardımı ile piyasaya internet üzerinden direkt olarak bağlayan bir piyasadır. İşlemlerin bir platform üzerinden online olarak gerçekleştiği foreks piyasası her geçen gün daha çok yatırımcının dikkatini çekmektedir.

Foreks piyasası ile anlık fiyat hareketleri çift yönlü olarak değerlendirilebilir ve ekonominin çalkantılı olduğu dönemleri fırsata çevirebilirsiniz. Günlük işlem hacmi birkaç trilyon doların üzerinde olan foreks piyasasında, yüksek işlem hacmi meydana gelen fiyat değişikliklerinin görüntülenme süresini oldukça kısaltmaktadır. Foreks piyasasına duyulan ihtiyacın en büyük sebeplerinden biri fiyatlarda oluşan anlık değişimleri fırsata çeviren bir piyasa olmasıdır.
İnternet üzerinden dünyanın her yerinden kullanıcıları birleştirerek, başlıca finans merkezlerini kapsayan foreks piyasası, bünyesinde bulunan farklı saat dilimlerindeki finans merkezleri sayesinde yatırımcılara haftanın 5 günü 24 saat işlem olanağı sunar.

foreks

Foreks Piyasasının Avantajları Nelerdir?

Piyasanın sahip olduğu çift yönlü işlem yapabilme olanağı, foreks piyasasının tercih edilme sebepleri arasındadır. Bu özellik ile yatırım araçlarının her fiyat hareketini avantaja çevirmek mümkün olabilmektedir. Bir başka deyişle, değer kazanan yatırım aracı ile alım işlemi yapılırken, değer kaydı söz konusu olduğunda satış yönünde işlem yapılabilmektedir. Çift yönlü işlem özelliği aynı zamanda, elinizde herhangi bir yatırım aracı bulunmamasına rağmen satış yönünde işlem yapmanıza olanak sağlar. Açığa satış olarak tanımlanan bu işlem, yatırımcının piyasalardaki düşüşleri değerlendirebilmesine olanak sağlar.

Foreks Aracı Kurumlar

SPK tarafından yetkilendirilmiş aracı kurumlar, yatırımcıya var olan sermayesinin 10 katına kadar işlem yapabilme olanağı sağlamaktadır. Foreks piyasasının bu özelliği Kaldıraçlı İşlem olarak bilinmektedir.

Foreks piyasasının diğer piyasalara oranla daha avantajlı olduğu noktalardan bir diğeri ise, risk sınırlandırmadır. Zarar durdur ve kar al emirleri ile sürekli ekran başında olmadan işlemleri otomatik olarak durdurabilmeniz mümkün olmaktadır.