Fırsatlar ve Riskleriyle 2020

Tuncay Turşucu

Sürpriz bir salgınla geçen 2020 yılını geride bırakıyoruz. Salgın hastalık etkileri halen hissedilir şekilde yaşanırken, toplu aşılamaların başlanması 2021 yılı için ümit veriyor. Ekonomilerde inanılmaz küçülmeler ve ardından gelen inanılmaz büyümeler yaşandı. Bu bile şirketlerin, ülkelerin ne kadar zorlu bir yılı geride bıraktığını gösteriyor. 

2021 yılında virüsün etkilerini azaltmasıyla birlikte ekonomilerde toparlanmalar bekliyoruz. Daha iyi ve daha istikrarlı ekonomilerin oluşması genel beklentimiz. Yılın ikinci yarısından itibaren ekonomilerdeki toparlanmalar hissedilir bir hal alabilir. Buna paralel olarak petrol fiyatlarında daha canlı bir yıl olabilir. Bu durumun küresel enflasyon yaratma gibi bir olasılık olsa da genel olarak arz ve talep koşulları henüz yüksek enflasyonlar için 2021 yılını işaret etmiyor. Altın fiyatlarında dalgalı seyirler görmemiz mümkün. Küresel çapta hisse senedi piyasaları için iyi bir olması beklenebilir. Bol likidite, ekonomik toparlanmalar ve kar beklentilerinin artması hisse senedi piyasalarını destekleyecektir. İçeride Borsa İstanbul’un pozitif bir süreç geçirmesini bekliyoruz. TCMB’nin faiz artırımları ve mesajları güveni yeniden tesis ederken bu durum yabancı girişlerini desteklemeye devam edecek. 2020 yılının genelinde yabancı çıkışları görürken, bu sefer 2021 yılı genelinde yabancı girişleri ve portföy yatırımları görmemiz mümkün. Bu durum içeride hisse senedi piyasasını desteklerken, Dolar kurunda zayıf seyirlerin sürmesini sağlayacak görünüyor. Dolar alarak yatırım yapmak isteyenler 2021 yılından fazla bir beklentileri olmayabilir. Yılın 2.yarısından itibaren enflasyonda düşüş başlamasını ve Mart ayı gibi %15-16 seviyelerine doğru geldikten sonra %10 seviyesine doğru yakınsamasını bekliyoruz. TCMB yılın ikinci yarısından itibaren düşen enflasyona paralel faizlerde indirime gidebilir. 

2020 yılı borsa yatırımcılarına özellikle şunu gösterdi. Ne kadar büyük dalgalanmalar olursa olsun, sakin kalan, panik yapmayan ve güçlü şirketlerde bekleyenler yine kazandılar. Elinde nakdi ile bekleyen için ise 2020 Mart düşüşü inanılmaz bir fırsat oldu. Borsacıların bir sözü vardır, Piyasada fırsatlar bitmez. 

Herkese güzel bir yıl dilerim. 

Tuncay TurşucuYazar Hakkında : Ankara doğumlu olan Tuncay Turşucu, İstanbul Teknik Üniversitesi’ni kazanarak İstanbul’a gelmiştir. Üniversitenin Matematik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra, 1996 yılında Tür Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Uzman Yardımcısı olarak iş hayatına başlamıştır. 1997 yılından 1998 yılına kadar GFC Menkul Kıymetler A.Ş.’de Araştırma Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Tuncay Turşucu, 2000 - 2004 yılları arasında Alan Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ve 2004 - 2009 yılları arasında Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Müdürlüğü yapmıştır. 2009 - 2011 yılları arasında ise İş Bankası grubu bünyesindeki Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Müdür Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 2011’den 2014’e kadar Eczacıbaşı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Strateji Müdürü olarak çalışan Tuncay Turşucu, 2014 - 2015 yılları arasında ise Anadolu Yatırım A.Ş.’de Strateji Müdürü olarak görev almıştır. 2015 yılında başladığı İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Direktörlüğü görevine devam etmektedir.