Fed'de sürpriz yok

Seda Yalçınkaya
Amerikan Merkez Bankası faizde değişikliğe gitmedi ve faizi 0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Bu sürpriz bir karar değil. Piyasa beklentisi Fed’in faizlerde değişikliğe gitmemesi yönündeydi. Fed karar metninde ise çok büyük bir değişim yok. Metin bir önceki karar metniyle neredeyse aynı.

Karar metninde ekonomik aktivite ve istihdamın güçlendiği öne çıktı. Daha olumlu bir ekonomi tespiti var. Enflasyonun geçici faktörlerden dolayı yükseldiği belirtildi. Bu sürpriz değil. Gelen güçlü verilerden bunu görüyoruz. Ekonominin gidişatı pandeminin gidişatına bağlanmış. Bu da oldukça normal. Son dönemde ABD’de hızlanan aşılanma süreci ekonomik aktivitelerin de hızlanmasını sağlamıştı. Bu devam ediyor ve metne de bu yansımış. 

Fed toplantısında genel olarak piyasanın dengesini değiştirecek bir karar alınmadı. Ancak TSİ 21:30’da konuşma yapacak Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Özellikle ABD ekonomisine yönelik yapacağı vurgular piyasanın odak noktasında görünüyor. 

Fed kararına ilk piyasa reaksiyonu sakin oldu. Powell’ın ekonomiye ilişkin tonu bu durumu ne kadar değiştirecek göreceğiz. Açıklamaları takip etmekte fayda var. Son dönemde ralliye devam eden ABD piyasalarında aşağı yönlü bir düzeltmeye meyil edecek bir durum olması halinde yarın sabah açılışta bizde de aşağı yönlü bir eğilim izlenebilir. Borsa İstanbul’un 22 günlük ortalaması yakınlarında kapanış gerçekleştirdiği dikkate alındığında kar realizasyonu için bir bahane olabilir. Bunun olup olamayacağını göreceğiz. 

Dolar endeksi 91 seviyesi yakınlarında sakin. EURUSD paritesi 1.21 seviyesi yakınlarında hareket ediyor. DolarTL 8.22 seviyesinde yatay eğilimini sürdürüyor. GOP’lar Powell konuşması öncesi Dolar karşısında güçlü. Powell’ı bekliyoruz.

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.