Fed, virüs vurgusunu önde tuttu

Seda Yalçınkaya
Fed, beklentiye paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi ve faizi  %0 ila % 0,25 hedef bandında tutma kararı aldı. Karar oy birliğiyle alındı. Bu karar piyasa için sürpriz değil. 

Karar metninde bir önceki metine kıyasla az değişiklik olsa da virüs konusunda çok ciddi vurgular var. Karar metninde değişiklik olan yerlerde işsizlik rakamında bir miktar iyileşme olduğuna ancak yılın başındaki işsizlik rakamlarından uzak olunduğu ifade edilmiş. Aynı zamanda finansal koşullarda son zamanlarda iyileşme olduğu eklenmiş.

Bence karar metnindeki en önemli vurgu, ABD ekonomisinin neredeyse büyük bir oranda virüse dair gelişmelere bağlı olduğuna ilişkin ifade olmuş. Geçen toplantıdan bu yana salgına yönelik önemli bir iyileşme yok. Aksine ABD’nin kritik eyaletlerinde artan vaka sayıları endişe verici. Fed, virüse ilişkin tonlamasını artırmış görünüyor. Dolayısıyla salgına yönelik iyileşme sinyalleri gelmeden Fed’in para politikası değişimi hızlı olmayacağı algılanıyor. 

İstihdam ve ekonomik toparlanmadaki atıfa bağlı olarak yarın alacağımız ikinci çeyrek ilk okuma büyüme verisi ve haftaya gelecek tarım dışı istihdam önemli olacak. Özellikle yarınki büyüme rakamında 2Ç’de %34 daralma bekleniyor. 

Bu sonuçlarla birlikte piyasadaki ilk reaksiyonda zayıf dolar endeksi hareketini sürdürüyor. Fed’in karar metni zayıf ABD Doları temasını destekliyor. EURUSD ise güvercin açıklamalar sonrası 1.18 seviyesine yükseldi. Ons altın 1956$ seviyesinden 1968$ seviyesine yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde önemli bir değişim bulunmuyor.

Powell’ın açıklamalarını izlemekte fayda var.

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.