Fed Şahinleşiyor mu?

Seda Yalçınkaya
Amerikan Merkez Bankası (Fed) piyasanın beklediği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi ve faizi %0-0.25 aralığında sabit bıraktı. Yine beklenildiği gibi varlık alım miktarında da bir değişiklik yok. Bunda bir sürpriz yok. Zaten yakın zamanda Fed’den bir faiz değişikliği beklenmiyor. Varlık alım konusunda değişikliğe gidip gitmeyeceği piyasanın dikkatini çeken önemli bir konu. Şimdilik bunda da bir değişiklik yok ancak Fed Başkanı Powell’ın 21:30’da gerçekleştireceği basın toplantısında mutlaka sorulacaktır.

Karar metinde önemli bir değişiklik bulunmuyor denilebilir. Aşılamanın ekonomi üzerindeki riskleri yumuşattığına yönelik açıklamalar var. Genel olarak aşılamanın gücünü ekonomideki iyi gelen verilerden hissediyoruz. Enflasyon artışının geçici olduğuna yönelik beklentiler tazelenmiş. Bu şu an yaşanılan piyasa fiyatlamasında etkili olmuş görünüyor.

Bu toplantıda en dikkat çeken konu 18 Fed üyesinin yarısından fazlası 2023’te iki faiz artışı bekliyor. Faiz artış tahminlerinin 2023’e gelmesi şahin olarak algılanmış görünüyor. 

Yayımlanan ekonomik projeksiyonlarda bu yıl PCE enflasyonu 2021 yılı için %2.4’ten %3.4’e yükselmiş. 2022 yılı için %2’den %3.4’e revize edilmiş. 2023’te %2.1’e sınırlı revize var. ABD ekonomisinin 2021 yılında %7 büyümesi bekleniyor. Gelen revizyonları normal olarak değerlendirmekle birlikte dolar lehindeki fiyatlamaya destek verdiğini düşünmekteyim.

Fed’in açıklamaları dengeli. Karar metninde piyasayı bir adım öteye taşıyacak bir şey yok. Ancak noktasal grafikte Fed üyelerinin önümüzdeki dönem için faiz artırımına yönelik daha şahin olması piyasayı hareketlendirdi. Karar sonrası Doların güçlendiğini izliyoruz. 

Fed karar metninden de anladığımız kadarıyla zamanından daha erken şahin açıklamalarda bulunmaktan kaçınıyor. Oyun bozucu olmak istemiyor. 

Fed kararı öncesinde sakin olan piyasalarda faiz kararına ilk reaksiyon dolar lehine oldu. Dolar endeksi 90 seviyesinden 91 seviyesine yükseldi. DolarTL karar sonrası 8.61 seviyesine yükselmiş görünüyor. EURUSD paritesi 1.21 seviyesinden 1.20 seviyesine gerilediğini izliyoruz. Ons altın 1839 seviyesine doğru gevşemiş durumda. Ons altın için ana destek seviyesi 1830 olmaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %1.50 seviyesinden %1.54’e yükseliş görünüyor. ABD endekslerinde kırmızı bir tablo var. Ancak hareket etmeden önce Powell açıklamalarını izlemekte fayda var. 

Muhtemelen Powell’dan ölçülü ve dengeli açıklamalar gelecektir. Ancak soru cevap kısmında sıkılaştırma ve enflasyon konusunda Powell’ı sıkıştıracaklardır. 

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.