Fed risklerle savaşıyor

Seda Yalçınkaya
Amerika Merkez Bankası (Fed) Eylül ayı toplantısında faizde değişikliğe gitmedi ve faizleri yüzde 0 - 0.25 hedef bandında bıraktı. Piyasalar Fed’den faiz konusunda bir aksiyon beklemiyordu. Dolayısıyla piyasa bu konuda bir sürpriz yaşamamış oldu. 

Ekonomik projeksiyonda en dikkat çekici nokta bu yıl sonu büyüme verisinin yüzde 6.5 daralmadan yüzde 3.7 daralmaya revize edilmesi oldu diyebiliriz. Özellikle dünyada devam eden salgın dikkate alındığında bizce bu agresif bir revizyon olmuş. Yapılan teşvikler ve atılan adımlar küçülmenin yönünde kısmaya neden olmuş gibi görünüyor. İşsizlik oranında görece aşağı yönlü beklentiler ve enflasyonda ise yukarı yönlü beklentiler bulunuyor. 2020 yılı için işsizlik oranı yüzde 9,3’ten yüzde 7,6,’ya ve enflasyon beklentileri ise yüzde 0,8’den yüzde 1,2’ye revize edilmiş.

Hatırlanacağı üzere 27 Ağustos'ta Jackson Hole toplantısında Fed Başkanı Powell önemli açıklamalarda bulunmuştu. Fed'in artık ortalama yüzde 2 enflasyonu hedefleyeceğini açıklayan Powell, istihdam için ise sayısal bir hedef ortaya koymayarak, "Maksimum istihdam geniş tabanlı ve kapsayıcı bir hedef." ifadesini kullanmıştı. Bu strateji değişikliği karar metnine yansımış. Anlaşılan o ki maksimum istihdama yakın yerlere kadar faizlerde bir değişiklik olmayacak gibi görünüyor.

Fed 2023 yılına kadar faizlerde değişikliğe gitmeyeceği yönünde sinyal vermiş oldu. Bu Fed’in güvercin yapısının devam edeceği anlamına geliyor. Dolayısıyla bir süre daha küresel piyasalarda zayıf dolar algısı sürebilir. Bu bizim ve GOP’lar için olumlu. Ancak zayıf dolar ve düşük faiz ortamı sürecinde biz bundan faydalanamadık. Kendi iç dinamiklerimizdeki zayıflık bizi biraz daha negatif ayrıştırdığını belirtmekte fayda var.

Ayrıca karar metninde belirsizlik ve risklere de oldukça fazla yer verilmiş. Powell’ın konuşmasının ana temelinin de bunlar üzerine inşa edileceğini düşünüyoruz. 

Fed’in tutumunda radikal bir değişiklik var ancak piyasa buna yabancı olmadığından radikal bir fiyatlama yapmadı.

Karar metninden sonra piyasa reaksiyonu oldukça zayıf oldu. Dolar endeksi 93 çevresindeki hareketini sürdürdü. EURUSD 1.1850’den 1.18’e geri çekildi. Ons altında kısmı geri çekilme var. Ancak piyasa reaksiyonu için Powell konuşmasını izlemekte ayda var. 
 

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.