Fed kararı değerlendirmesi

Seda Yalçınkaya
Amerika Merkez Bankası politika faizini değiştirmedi ve %0 - %0.25 aralığında sabit tuttu. Piyasa beklentisi faizlerde değişiklik olmaması yönündeydi. Fed kararı oy birliğiyle alındı. 

Karar metninde ekonomideki gidişatın olumlu yönde gittiğine odaklanılmış durumda. Covid 19’un 4. Dalgasına ilişkin ya da delta varyantıyla alakalı yeni bir endişe karar metnine girmemiş. Ekonomide kayda değer bir ilerleme görülene kadar varlık alım programının sürdürülebileceği yönündeki ifade değiştirildi. Sözel yönlendirmede bir adım ileri gidilmiş görünüyor. Ekonominin hedeflerine ilerlediği vurgusu var. Bu piyasa tarafından şahin olarak algıladı. Bu toplantıdan daha nötr açıklamaların gelmesini beklenti yönündeydi. Ancak piyasayı hazırlama konusunda adımlar atılmış gibi görünüyor. Tapering konusunda gerekli koşullar yavaş yavaş oluşmaya başlandığına yönelik ilk işaretler gelmeye başlamış gibi. Fed, muhtemelen piyasayı kademe kademe tahvil alımlarını azaltmaya yönelik hazırlıyor. 

Fed karar metni sonrası piyasanın tepkisi dolar lehine oldu. Fed kararı sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri oldukça sınırlı yukarı döndü. Dolar cephesinde fiyatlamalar söz konusu. EURUSD paritesi karar metni sonrası 1.1774 seviyesine geriledi ancak şu sıralar tekrar 1.18 seviyesine doğru toparlanma var. Ons altında da çift yönlü dalgalanma var. Ons en düşük 1792 seviyesine gerilemesi sonrası şu aralar 1800’e doğru tepkiyi sürdürüyor. DolarTL’de daha sakin bir seyir var. 8.57 seviyesinde yatay hareket ediyoruz. 

Birazdan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları gelecek. Basın toplantısında gelecek soru cevap önemli olacak. Muhtemelen söylem değişikliği net bir şekilde sorulacaktır. Genelde Powell’ın açıklamaları daha dengeli ve daha güvercin olur. Dolayısıyla piyasada dengeye oturan bir seyir çizilebilir. Açıklamalar önemli olacak. 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.