Fed her toplantısında daha güvercin oluyor

Seda Yalçınkaya
Fed piyasa beklentisine paralel olarak faizde değişikliğe gitmedi ve faizi yüzde 0.00-0.25 bandında sabit bıraktı. Bu piyasa için sürpriz değil. Fed’in 2021 yılında faizlerde değişikliğe gitmeyeceğine yönelik beklenti, tüm odağın Fed karar metnindeki sözlü yönlendirmede olmasına neden oluyor.

Fed toplantısından global havayı olumsuz yönde etkileyecek önemli bir detay çıkmadı. Aralık ayındaki Fed toplantısı karar metniyle bu karar metnini kıyasladığımızda oldukça az değişikliğin olduğunu söylemek mümkün. Ekonomik toparlamanın hızının ılımlı olmasına yönelik açıklama piyasanın dikkatini çekti. Ilımlı ifadesinin karar metnine ilave edilmesini güvercin olarak okuyoruz. 

Fed, varlık alımlarına yönelik her hangi bir değişiklik yapmadı ve aylık olarak en az 120 milyar $ olarak sürdürdü. Fed ekonominin izleyeceği patikanın virüs ve aşılamaya bağlı olduğunu belirtti. Daha önceki karar metninde aşılama ile ilgili bir ifade bulunmuyordu. ABD ve Avrupa’da aşılama tedariki ile ilgili gelişmeler Fed’i tedirgin ediyor olabilir. 

Genel olarak piyasanın yönünü değiştirici bir karar metni aldığımızı söylemek güç. Muhtemelen piyasa Powell’ın söyleyeceklerine odaklanacak. Yüksek ihtimal Fed’in tapering yapacağına yönelik dedikodular Powell’ın önüne soru cevapta gelecektir. Ancak Fed Başkanı’nın dengeli mesajlar vereceğini ve para politikasındaki değişlik için heves verici bir açıklama yapmasını beklememekteyiz. 

Fed kararı sonrası ilk piyasa reaksiyonunda dolar endeksinde önemli bir değişim olmadı ve 90.40 civarında yatay kaldı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1 seviyesinde sakin görünüyor. Euro/Dola paritesinde ve ons altında da yön değiştirici önemli bir hareket izlenmedi. Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacak. Son söz olarak Fed’in açıklamaları Gelişmekte olan ülkeler için olumsuz bir durum yok. DolarTL’de 7.37 seviyesinde ılımlı ve dengeli hareket izleniyor. 

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.