Fed faizlere dokunmadı

Seda Yalçınkaya
Beklenildiği üzere Amerika Merkez Banaksı (Fed) faizi yüzde 0 - yüzde 25 aralığında bıraktı. Zaten faizlerde değişikliğe gidilmesi beklenmiyordu. Fed’in faizi 2022 yılına kadar sıfıra yakın seviyede sabit tutacağını bildirmesi önümüzdeki toplantılar için faiz beklentisini törpülemiş oldu.

Çok heyecanlı bir toplantının olmadığını belirtmekte fayda var. Önemli ölçüde güvercin açıklamalar var.  Karar metninde bir önceki toplantıda açıklanan söylemlerin hemen hemen korunduğunu söylemek mümkün. 

Fed 2020 ve ileriki yıllara yönelik ekonomik beklentilerini açıkladı. Buna göre; ABD ekonomisi için 2020 yılında %6.5 daralma öngörülüyor. 2021 yılı için %5 büyüme ile uzun dönem ekonomik büyümenin %1.8 olacağı yönünde.
Projeksiyonda, 2020 yılında işsizlik oranı için %9.3, 2021 yılı için %6.5 ve 2022 yılı için ise %5.5 olarak bekleniliyor. 2020 yılı PCE beklentisi %0.8, 2021 yılı için %1.6 ve 2020 için ise %1.7 bekleniliyor. Fed bilançosu son 3 aydır 4 trilyon dolardan 7 trilyon dolara yükseldi.

Özetle, piyasa sıfıra yakın faizle ve bol likiditeyle yoluna devam edecek görünüyor. Bu gelişmekte olan ülkeler için mevcut dinamikler dikkate alındığında iyi bir fırsat. 

Fed kararları sonrası dolar negatif. Dolar alehte bir hareket var.  Karar sonrası piyasa fiyatlamasında Euro Dolar karşısında güçlendi ve 1.1360 seviyesinden 1.14’ün üzerine yükseldi. Ons altın şu sıralar 1726$ seviyesinde bulunuyor. DolarTL ise sınırlı hareketiyle 6.78’in altına geriledi. Hemen hemen bütün gelişmekte ülke para birimlerinde Dolara karşı güçlenme olduğunu söylemek mümkün. Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını takip etmekte fayda var. 
 

Seda YalçınkayaYazar Hakkında : İstanbul doğumlu olan Seda Yalçınkaya Özer ilk ve orta okulu Nilüfer Hatun İlkokulunda okuduktan sonra liseyi Nişantaşı Nuri Akın’da tamamladı. Bilgi Üniversitesi Ekonomi mezunu olan Yalçınkaya, yüksek lisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi’nde aldı. Sermaye Piyasası ve Finans bölümünde yüksek lisansını tezli olarak tamamladı. İş ve okul hayatının yanında sosyal aktivitelere zaman ayıran Yalçınkaya TRT İstanbul Çocuk Korosu mezunudur. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve İngiliz Kraliyet  Dans Akademisi mevzuatına uygun olarak bale ve modern dans diplomasına sahiptir. Turkish Yatırım ve Borsa İstanbul’da staj yapan Yalçınkaya Neta Yatırım bünyesinde Kurumsal Finansman departmanında uzman yardımcısı olarak çalıştı. Destek Menkul Değerler’de Araştırma Uzmanı olarak çalışma hayatına devam etti. 2014 Kasım ayından bu yana İntegral Yatırım Araştırma Departmanı’nda çalışan Yalçınkaya görevini Müdür Yardımcısı olarak sürdürmekte.