Fed Faiz Kararı Değerlendirmesi

Fed piyasa tahminlerine paralel bir şekilde faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek faizleri %1.50 – 1.75 aralığında aynı bıraktı. Gelen karar metnine bakıldığında ise açıkçası söylemlerde önemli bir farklılık görülmedi. 

Enflasyon konusunda mart ayı toplantısında %2 hedefinin altında kaldığını belirtirken, mayıs ayı karar metninde ise %2 hedefine yaklaştığı değerlendiriliyor. Uzun dönemli enflasyon beklentilerinde küçük değişiklikler ile dengelenmenin oluştuğuna değinilse de açıkçası enflasyon konusunda yapılan vurgunun yalnızca şahin şeklinde değerlendirmek mümkün. Ayrıca ücretlerin enflasyon üzerindeki baskısının düşük kaldığı değerlendirilmekte. 

Ekonomi görünümü üzerinde yer alan risklerin dengelendiğine işaret eden karar metni, ortalama iş gücü kazançlarının güçlü bir şekilde devam ettiğini ve ekonomik aktivitelerin ılımlı bir şekilde ilerlediğine dikkat çekiyor. 

Fed’in bu karar metninde enflasyon konusunda yer alan cümlenin göreceli bir şekilde şahin olarak değerlendirsek de metnin genelinin piyasalar üzerinde sert hareketler yarattığını söylemek zor. Sonuç olarak piyasaların daha çok 4. faiz artırımı sorusuna cevap aradığı bir dönemdeyiz. Kademeli faiz artırımını ekonominin desteklediğini yineleyen bir karar metni ile karşı karşıya olmamız pek de sürpriz değerlendirilmiyor. Bu nedenle beklentilerin aksine, 4. faiz artırımına cevap bulunamıyor olması sınırlı negatif dolar fiyatlamasının yaşanmasını sağladığını görüyoruz. Karardan kısa bir süre sonra USDTRY kuru 4.17 bölgesinden 4.1550 seviyesine kadar geriledi. Ons altın 1313.75$ seviyesine kadar yükselirken, EURUSD paritesi 1.1950 seviyesinden 1.2030 seviyesine kadar tepki verdi. 
Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.