Fed beklentilere paralel faiz oranını 25 baz puan artırarak %1.5-1.75 aralığına yükseltti. Karar metnine bakıldığında">

FED Faiz Kararı: Değerlendirme (Powell konuşması öncesi)

Fed beklentilere paralel faiz oranını 25 baz puan artırarak %1.5-1.75 aralığına yükseltti. Karar metnine bakıldığında daha şahin ya da daha yumuşak şeklinde bir yorum yapamıyoruz. Önceki metinde ekonomik aktivitenin güçlü bir şekilde güçlendiği belirtilirken, son metinde güçlü kelimesi yerine ılımlı ibaresi gelmiş. Buna karşın istihdam ve işsizlik verileri ile ilgili olarak daha güçlü ifadeler yer almakta. Metinde bazı noktalarda daha şahin ifadeler varken, bazı noktalarda daha ılımlı ifadeler görmekteyiz. 

Enflasyon konusunda ise gelecek aylarda enflasyondaki yükselişin devam edeceği belirtilirken, sonuç olarak %2 hedefinin etrafında stabilize olacağı beklentisi yinelenmiş. 

Projeksiyonlarda ise 2018 büyüme beklentisi %2.5’den %2.7’ye yukarı yönlü, işsizlik oranı beklentisi ise %3.9’dan %3.8’e aşağı yönlü revize edilmiş. PCE enflasyonu beklentilerinde ise %1.9 olan beklentiler yine korunmuş. 2019 yılı büyüme beklentileri ise %2.1’den %2.4’e ve işsizlik oranı ise %3.9’dan %3.6’ya revize edilirken, PCE beklentisi %2’de korunmuş. 

Önceki projeksiyonlardaki gibi ekonomik aktivite konusunda beklentileri daha iyimser olurken, enflasyon konusunda beklentilerde daha şahinleşme yok. Aynı seviyede kalmış. 

Nokta tahminlerde ise 3 faiz artırımı bekleyenlerin sayısı yine 6 kişi olurken, 4 faiz artırım bekleyenlerin sayısı ise 3 kişiden 6 kişiye yükselmiş. Ancak sonuç olarak 3 faiz artırımı beklentisi korunuyor ve piyasa bunu fiyatlıyor. Bu ve gelecek yıllardaki faiz beklentilerinin yükseldiğini görmekteyiz. Bu durum ABD 10 yıllık tahvillerindeki yükselişe neden olmuş görünüyor. 

Sonuç olarak ABD Dolarının karar metni sonrasında değer kaybettiğini ve piyasanın şimdilik güvercin algıladığını izliyoruz. EURUSD paritesi 2.89’dan 2.91 seviyesine yükselirken, içeride USDTRY paritesi 3.91 sınırına kadar gerilemiş durumda. Enflasyon konusundaki sabit duruş ve 3 faiz artırım beklentilerinin korunmaya devam etmesi piyasalarda dolar negatif olarak algılanıyor. 

Gözler Fed Başkanı Powell’ ın konuşmasında olacak. Enflasyon beklentileri, 3 faiz artırımının neden korunduğu gibi konularda gelecek sorulara verilecek cevaplar takip edilecek. 


Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir.Fiyat, veriler ve bilgilerin eksik ve doğrulanmaya muhtaç olabileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır.  Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesinden İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.