Fed, Draghi’nin yolunu çizdi

Euro Bölgesi Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 2015 yılında değişikliğe gittiği para politikasının etkilerini 2017 yılında oldukça iyi hissetti. Her ne kadar Merkez Bankası’nın genişlemeci para politikası sistemin bazı kısımlarında baskı yaratsa da ekonomik çarklardaki genişleme ile ılımlı büyümenin korunmasına katkı sağladı. Buna karşın Merkez Bankası enflasyon hedefinden hala oldukça uzakta. Hatırlanacağı üzere AMB’nin en büyük amacı enflasyonu hedefledikleri %2’ye yaklaştırmak ve istikrarlı bir gidişatın desteklenmesini sağlamaktı. Bu amaç halen daha devam ediyor ancak piyasalar AMB’nin sıkı para politikasına geçmesine yönelik beklentiye çoktan girdiler. Draghi’nin şahinleşen sözlü yönlendirmesine bakılırsa piyasalar pekte haksız da sayılmazlar. Şimdilerde yılın sonuna yaklaşıyoruz. Soru şu! Önümüzde sıkılaşan bir Fed varken AMB nasıl adım atacak ve bu adım 1.20’leri test eden Euro’yu nasıl etkileyecek?

Sıkı Fed, Sıkılaşmak isteyen AMB
Avrupa Merkez Bankası Başkanı M. Draghi en son 7 Eylül’de kartlarını açık oynamaya karar verdi ve Ekim ayı toplantısında politika ayarlaması konusunda karar vereceklerini belirtti. AMB, komitesine seçenekleri hazırlama görevi verdi ancak yakın dönemde kaynaklardan yapılan açıklamalar komitenin net bir karar vermekte zorlandığına işaret ediyor. Bu durum piyasalarda kafa karışıklığı yaratmaya devam ediyor.

Elimizde ne var bir bakalım. Genel olarak küresel Merkez Bankaları uzun süre bir birlerinden ayrı politika gütmezler. Belli bir zaman içerisinde politika olarak -ekonomi dinamiklerinin imkân vermesi koşuluyla- birbirlerine yakınsarlar. AMB de Fed ile koordinasyon görüntüsü verme konusunda oldukça dikkatli. Başka bir deyişle AMB uzun vadede genişlemeci para politikasını ilerletme seçeneğini gözden çıkartmış durumda. Yalnız bu o kadar da kolay ve hemen olabilecek bir iş değil. Mevcut durumda AMB’nin bilanço büyüklüğü neredeyse Fed’in bilançosuna yaklaşmış durumda. Bu nedenle her iki bankanın da dengeli bir küçültmeye gitmesi neredeyse 5 yılı alacaktır. Fed, ekim ayında bilançosunu küçültmek için butona bastı. AMB ekim ayında hazır olmazsa kararı erteleyeceği konusunda Draghi açıklama da bulunmuştu. Fed’in yılsonuna doğru yapacağı politikalar oldukça açık. Ekim ayında bilanço küçültmesi ile aralık ayı toplantısında yılın son faiz artırımı fiyatlanmaya başladı bile. AMB ise aceleci davranmak istemiyor. Buna karşın Fed’in politikasının belli olması AMB’de bir güven alanı yaratmakta ve bir ihtimal aralık ayında küçülmeye başlamak için hareket etme olasılığı masada kalabilir.

Euro nereye gidiyor?
Bilindiği üzere AMB son zamanlarda değerlenen Euro’dan oldukça rahatsız. Euro’daki son değerlenme finansal koşulları daralttı ve büyük ihtimalle AMB gelecekteki politika kararını alırken döviz kurunu dikkate alacaktır. Bu noktada Parlamento seçimlerinde oylarını daraltan Merkel partisi Euro’nun zayıflamasına istemese de destek vermiş oldu. Son dönemde özellikle Avrupa siyasetinde aşırı sağın yükselmesi, siyasi istikrar fiyatlamasına gölge düşürüyor ve kısa vadeli de olsa Euro’ya satış getiriyor. Euro’nun siyasi gelişmelere / istikrara ne kadar duyarlı olduğunu bu yıl gerçekleştirilen Fransa seçimlerinden biliyoruz. Dolayısıyla, paritede Parlamento seçimlerinde aşırı sağ partinin yaptığı atak şimdi değil ancak önümüzdeki yıllarda oluşabilecek bir belirsizliğin temeli olabilir. Şimdilerde Almanya seçimlerinin yarattığı gizli belirsizlik Euro’ya baskı yapmaya devam ediyor. Bununla birlikte Fed’in yol haritasının belli olması ister istemez piyasaların ABD dolarının yanında durmasını destekliyor. Yalnız unutmamak gerekir ki Euro’nun 1.20’lerden uzaklaşmaya başlaması AMB’nin politika kararı verme sürecini hızlandıracak bir unsur.

Teknik Bakış: EUR/USD
Euro/Dolar 1.20’li seviyelerde oluşturduğu güçlü direnç seviyesi üzerinde tutunmakta zorlandı. Kısa vadede oluşan yükselen trend eğilimini 1.1840 seviyesinde aşağı yönde kıran EUR/USD’de momentum yavaşlıyor. Günlük bazda 50 günlük hareketli ortalaması altına doğru yavaşlayan Euro/Dolar tekrar 1.1840 direnç seviyesi üzerindeki seyrini korumakta zorlanabilir. Bu durumda en güçlü destek bölgesi olan 1.17 seviyelerine doğru geri çekilme potansiyeli bulunuyor. Özellikle 200 haftalık hareketli ortalamanın 1.17 bölgesinin yakınlarından geçmesi bu seviyenin önemini bir kez daha artırıyor. Özetle, EUR/USD 1.17 destek seviyesine doğru bir hareket başlatabilir buna karşı bu seviyeden gelebilecek tepkilerin güçlü kalması paritenin bir süre 1.17 – 1.19 aralığında kalmasını destekleyebilir.