Fed Değerlendirmesi

Fed piyasada oluşan beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi ve politika faizini %1.00 - 1.25 aralığında sabit tuttu. Açıklama metninde kasırgalara rağmen ekonomik aktivitenin güçlendiği belirtiliyor. Ayrıca Fed, kasırga sonucu benzin fiyatlarındaki artıştan dolayı eylül ayında enflasyonun yükseldiği ancak çekirdek enflasyonda yumuşak seyrin sürdüğüne işaret etmiş.

Enflasyonun Fed’in yüzde 2 hedefinin biraz altında stabil olduğunu ancak işgücü piyasasındaki güçlenmenin enflasyonun hedefe yükselmesinde destekleyici olmaya devam ettiğini belirtmiş. Bu ifade bir önceki metinde de yer alıyordu. Bu metinde de ifade korunmuş. 

Üyeler arasında muhalif olan olmamış. Faiz kararı oy birliği ile alınmış.

Kararda sürpriz yok. Beklenen yönde bir metin geldiğini söylemek mümkün. Aralık ayına yönelik beklentileri değiştirecek bir açıklama bulunmuyor. Aralık ayı toplantısında faiz artırımı masada. Piyasada zaten bu toplantıya yönelik bir fiyatlama yapılmamıştı. 

Piyasalar Kasım ayı toplantısını oldukça sakin karşıladı. Dolar endeksi 94.80 seviyesine doğru sınırlı yükseldi. ABD Dolarına yönelik sınırlı hareketler izliyoruz. EUR/USD paritesi 1.16 etrafında hareket ediyor. Dolar/TL 3.82 seviyesine doğru bir miktar yükseldi. Ons altın 1275$ seviyesindeki seyrini sürdürüyor.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.