Dün Avrupa Merkez bankasının para politikası toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak faizlerde ve varlık alım programında değ">

Euro/Dolar’a ABD TÜFE ve Draghi dopingi

Dün Avrupa Merkez bankasının para politikası toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak faizlerde ve varlık alım programında değişikliğe gidilmedi. Her ne kadar 2018 ve 2019 yılı büyüme tahminleri aşağı yönde revize edilmiş olsa da Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin faiz kararı sonrası yaptığı açıklamalar ekonomik aktivitelerin ılımlı iyileşmenin korunduğuna işaret etti. Özellikle ücret artışlarına ve enflasyon görünümüne olan güvenini dile getirmesi piyasa tarafından önemli bir vurgu olarak algılandı. ECB’nin faiz kararına tepki vermeyen Euro/Dolar Draghi’nin konuşması sırasında 1.16 seviyesinde 1.17 seviyesine yükseldi. Bununla birlikte ABD TÜFE’nin piyasa beklentisinin altında kalması doları zayıflatması paritenin güç toplamasına bahane olmuş olabilir. EUR/USD bu sabah 1.17 seviyesinin hemen altında bulunuyor. Bugün Euro Bölgesinde önemli bir veri bulunmamakla birlikte ABD cephesinde perakende satışlar, kapasite kullanım ve sanayi üretim verileri ön planda olacak.

Teknik Analiz: EUR/USD 100 günlük ortalamasının üzerine çıkmış. Durumda. Buna karşın 1.1740 seviyesinde oluşan güçlü direnç seviyesinin aşılamaması halinde aşağı yönlü geri çekilmelerin tetikleneceğini düşünmekteyiz. 1.1620 seviyesi ilk izlenecek destek noktası olabilir.

Dirençler: 1.1700 / 1.1740 / 1.1875
Destekler: 1.1620 / 1.1530 / 1.1470