2017 yılında fırtına gibi ilerleyen Avrupa ekonomisi büyüme dinamiklerine ilişkin pozitif işaretler vermeye deva">

Euro nereye koşuyor?

2017 yılında fırtına gibi ilerleyen Avrupa ekonomisi büyüme dinamiklerine ilişkin pozitif işaretler vermeye devam ediyor. 2016 yılı sonlarından başlayan ve 2017 yılında kendini iyice hissettiren özel sektör genişlemesi ve yüksek istihdam katkısı Euro Bölgesinin büyüme dinamiklerine olumlu yansıdı. Bu durum Euro Bölgesi ekonomisine yönelik beklentilerin yukarı yönde revize edilmesini destekledi. Öyle ki, son dönemde Almanya ekonomisi büyüme dinamiklerinin piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi ve Euro Bölgesi içerisinde dört büyük ekonomi arasında yer alan İtalya ve İspanya ekonomik büyümesinin daha iyi bir performansa işaret etmesi Euro’ya destek verdi. Bununla birlikte Avrupa'nın en büyük ekonomisin olan Almanya’da koalisyon görüşmelerinin başarısız kalması sonrasında tekrar bir hükümet kurma çabalarının filizlenmesi Almanya’dan gelecek haberleri bir kat daha önemli kılıyor. Bununla birlikte ABD’de enflasyon görünümünün Amerika Merkez Bankası hedeflerinin altında kalması ABD Dolarında yavaşlama oluşmasına neden oldu. 

Dolayısıyla, bu dinamiklerin yarattığı tabloda Euro/Dolar 1.19’lara bir hareket başlatmış durumda. Önümüzdeki günler Avrupa ekonomisine yönelik gelişmeleri ve Avrupa Merkez Bankasının sözlü yönlendirmelerini yakından izleyeceğimiz bir dönem olacak. Peki, 2017 yılını sonlandırmaya yaklaştığımız bu dönemde Fed ve ECB’den ne beklemeliyiz.

Fed mi? ECB mi?

Aslında her iki Merkez Bankasının da yılsonuna ilişkin para politikası kararı piyasalar tarafından yüksek ihtimalle tahmin ediliyor ve para politikası kararlarında radikal bir değişiklik beklenmiyor. 13 Aralık’ta gerçekleştirilecek Amerika Merkez Bankası (Fed) toplantısında yılın son faiz artırımı beklentisi hakim. Aralık toplantısı faiz artırım ihtimalleri fiyatlara yüksek oranda yansıdığından genel tabloyu bozacak bir oynaklık yaratmasını beklemiyoruz. Bu toplantının daha çok öne çıkan özelliği 2018 yılına ilişkin noktasal grafiklerin açıklanması ve Amerika ekonomisinin ileriye yönelik projeksiyonları olacak.

Son açıklanan enflasyon verilerinin ABD’de sancılı bir döneme işaret etmesi Fed’in daha güvercin adımlar atmasını destekleyebilir. Bu durum 2018 olası faiz patikasında aşağı revizyona neden olabilir ancak şu an piyasalar 2018 yılı için üç faiz artırımı olabileceğine yönelik hareket ediyor. Fed 2018 yılında iki ya da daha az faiz artırımı öngörüsünü açıklaması halinde küresel piyasalarda ABD Dolarına yönelik sert değer kayıplarına yol açacaktır.

Hemen akabininde,  14 Aralık’ta gerçekleştirilecek Avrupa Merkez Bankası toplantısında (ECB) piyasalar büyük bir sürpriz beklemiyor. Zaten ECB geçen toplantıda neredeyse 2018 yılının büyük bir kısmını kapsayacak genişlikte politika kararını açıkladı. Enflasyon ve büyüme vurgusunun öne çıkacağını beklediğimiz ECB’nin son toplantısında Draghi’nin açıklamaları piyasanın odağında olacak.

Sonuç olarak, Avrupa ekonomisine yönelik olumlu beklentiler Euro’yu yukarı yönde besleyecektir. Buna karşın yükselen Euro’dan rahatsız olan Merkez Bankası, son toplantılarda öne çıkan iletişim politikalarını kullanarak Euro’yu dizginlemek isteyebilir. Böyle bir durumda sözlü yönlendirmenin nereye kadar ulaşabileceğine bağlı olarak Euro’nun Dolar karşısında bir miktar törpülenmesi söz konusu olabilir. Diğer yandan Fed’in 2018 yılına yönelik açıklayacağı yol haritası Euro’nun Dolar karşısında nereye evrileceğini belirleyecek. Fed, mevcut enflasyon dinamikleri ile daha güvercin olmayı seçerse önümüzdeki günlerde Euro/Doların 1.21’leri tekrar zorladığına tanık olabiliriz. Buna karşın ABD enflasyonunda veya ücret artışlarında görece yaşanacak her yükseliş piyasanın daha agresif bir Fed’e hazırlanması anlamına geleceğinden fiyatlar değişecektir.

Teknik olarak, EUR/USD paritesinde 1.21 seviyesinde yaşanabilecek yukarı yönlü bir teknik kırılma paritenin en son 2014 yılında gördüğü seviyeleri tekrar test etmesini destekleyecektir. Bu durumda paritedeki yukarı yönlü eğilim 1.2340 direnç seviyesine doğru hareketin başlamasına zemin hazırlayabilir. Paritenin 200 haftalık ortalamasından geçen 1.1640 seviyesinin aşağısına doğru oluşabilecek derin bir kayıpta paritedeki satışların hızlanması beklenebilir. Buna karşın şimdilik EUR/USD paritesini 1.16 – 1.20 aralığında izlemeyi sürdürüyoruz.