Haziran ayı enflasyonu beklentilere paralel %0.03 seviyesinde gelirken, yıllık enflasyon yaklaşık 3 puanlık düşü">

Enflasyon, Dolar ve Borsa Değerlendirmesi

Haziran ayı enflasyonu beklentilere paralel %0.03 seviyesinde gelirken, yıllık enflasyon yaklaşık 3 puanlık düşüşle %15.72 düzeyine geriledi. Çekirdek enflasyonda ise 1 puana yakın %0.92 artış oluştu ve yıllıkta 1 puan gibi düşüşle %14.86 seviyesine geriledi. 

Enflasyon verisinde baz etkisinin ve mevsimselliğin büyük etkisini görmekteyiz. Geçen yıl Haziran ayında %2.61 enflasyon oluşmuştu. Bu önemli bir baz etkisi yaratmış durumda. Temmuz ayında baz etkisini fazla hissetmeyeceğiz görünüyor ancak özellikle Eylül ayında olmak üzere, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında baz etkisini yüksek seviyede hissetmeye devam edeceğiz. Bu aylarda aylık artışlar sınırlı kalmaya devam ederse tek haneli enflasyon görmemiz mümkün görünüyor. Ancak Kasım ve Aralık aylarında baz etkisi terse dönmeye başlayabilir ve yeniden çift haneli bir rakam ile ancak hedeflerin altında bir rakam ile kapatabiliriz. Burada ilerleyen dönemde iç veya dış nedenlerden dolayı herhangi bir kur şoku oluşmaması önemli olacak. Şu an için içeride seçimlerin sona ermesi, dışarıda S-400 konusundaki ılımlı süreç ve Fed’in duruşu şimdilik bu konuda TL lehine bir görünüm yaratıyor. 

Haziran ayında gıda, giyim ve eğlence grubunda fiyatların düştüğünü görüyoruz. Diğer gruplarda fiyatlar artarken en yüksek yukarı etki Lokanta ve otel grubunda oluşmuş. Gıda ve giyim grubunda mevsimselliğin ve kur düşüşün etkisi görülüyor denilebilir. Ayrıca enerji fiyatlarının düşmüş olması da bir başka faktör. 

Gelen veri ile birlikte DolarTL kurundaki düşüş 5.62 seviyesine doğru hızlandı. Piyasanın son bir iki gündür enflasyona yönelik beklentiyi TL’de satın aldığını söyleyebiliriz. Dolar kurunda teknik olarak 5.67 seviyesindeki 50-günlük ortalamasının altına gerileyerek önemli bir gevşeme mesajı verdiğini düşünüyoruz. Bunun ardından gevşemenin devam ettiği görülüyor. Dolar kurunda düşüşlerin ardından yer yer tepki yükselişleri görebiliriz. Ancak 5.67 seviyesi altında kaldığı sürece aşağı yönlü eğilimin korunacağını bekliyoruz. 

Mevcut veride manşete bakıldığında enflasyon düşüyor ancak çekirdek verideki %0.94’lük artış TCMB açısından temkinli olmayı gerektirebilir. Normal şartlarda 25 Temmuz tarihinde TCMB’den faiz indirimi beklentileri giderek güçleniyor. TCMB’nin faiz indirebileceğini ancak çekirdek verideki bu görünüm nedeni ile 100-150 baz puan gibi sınırlı bir indirime gitmeyi tercih edebileceğini düşünüyoruz. İlerleyen süreçte enflasyonda daha güçlü veriler alması ve Fed’den faiz indirimlerinin netleşmesi ile birlikte daha yüklü indirimleri gelecek toplantılara bırakabilir. 

Faiz indirim beklentilerinin güçlenmesi banka hisselerini destekleyebilir. Ancak bankalarda bir süredir bu beklentinin fiyatlandığını ve bu sert hareketlerden sonra bir süre soluklanma oluşabileceğini düşünüyoruz. Yer yer banka hisselerinde geri çekilmeler görebiliriz. Banka endeksinde teknik olarak 140200 seviyesini eşik destek seviyesi olarak izliyoruz. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü iddia devam edebilir. Ancak bu seviyeye doğru geri çekilmeleri de normal karşılarız. Bununla  birlikte 140200 seviyesinin altına gerileyebilecek bir Banka endeksi ise olumsuz mesajlar verecektir. 

Borsa endeksinde Pazartesi günü yaşanan sert yükselişin ardından yatay seyirler izlememiz normal. Sert hareketin ardından kar satışlarının oluşmadığını ya da çok sınırlı kaldığını izliyoruz. Ancak yine de aşağıda 98600 seviyesini eşik seviye olarak takip ediyor, bu bölgelere kadar olabilecek düzeltmeleri normal karşılıyoruz. Endeksin 98600 üzerinde kaldığı sürece 101600 bölgesindeki 22-aylık ortalamasını test edebileceği beklentimizi koruyacağız. Bununla birlikte 98600 seviyesinin altına gerileyen bir endeks ise bize olumlu sinyaller vermeyecektir. Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.