Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 3 milyar dolar artışla 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle rezervlerde 4 Şubat haftasından bu yana en hızlı yükseliş gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yaptığı, Temmuz ayına ilişkin reel efektif döviz kurunu açıkladı. Reel efektif döviz kuru endeksi, TÜFE bazında 54,01'e yükseldi.

TCMB Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı. Raporda enflasyona en belirgin katkının temel mal ve hizmet gruplarından geldiği ifade edildi. Enerji kalemlerinin etkisiyle üretici enflasyonundaki yükselişin devam ettiği belirtildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddesi yüklü gemilerden üçünün cuma günü seyre başlamasının planlandığını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in görüşmesinde, Ukrayna'dan tahıl ihracatı konusunda varılan uzlaşı ve bu konudaki son gelişmeler ile ikili ilişkiler ele alındı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy, 31 Temmuz'da yapılan KPSS oturumlarının iptal edildiğini, 6-7 Ağustos 2022 ve 14 Ağustos 2022’de yapılacak KPSS oturumlarının da ertelendiğini açıkladı.

ABD
ABD Başkanı Joe Biden, enflasyonun düşürülmesine yönelik yasa tasarısının geçirilmesi için Kongreye çağrıda bulundu.

New York Fed: küresel tedarik zincirleri üzerindeki baskının Temmuz ayında, Ocak 2021'den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini bildirdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, politika yapıcılarının sıkı para politikasından vazgeçebileceklerini hissetmeden önce, birkaç aylık enflasyonun ABD Merkez Bankası'nın(Fed) yüzde 2 hedefine geri döndüğünü görmesi gerektiğini yineledi.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği virüsü nedeniyle ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini açıkladı.

ABD'de ticaret açığı, mal ve hizmet ihracatının yüzde 1,7'lik artışla 260,8 milyar dolarla rekor seviyeye ulaşması ve ithalatın yüzde 0,3'lük düşüşle 340,4 milyar dolara gerilemesi sonrası 79,6 milyar dolarla yılın en düşük seviyesine geriledi.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 30 Temmuz'da sona eren haftada 6 bin artışla 260 bin olarak Kasım'dan beri en yüksek seviyeye yakın seyretti.

Avrupa
İngiltere Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 1,75'e çıkardı. Banka enflasyon beklentilerini de yükseltirken, yılın dördüncü çeyreğinde ülke ekonomisinin resesyona gireceğini öngördü. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, gelecek toplantılar için tüm seçeneklerin masada olduğunu belirtti.

Ukrayna'dan İrlanda ve İngiltere'ye gidecek olan iki ayrı tahıl yüklü gemi Odesa limanından çıkış yaptı.

Rusya Merkez Bankası, dost olmayan ülkelerin attığı adımlar nedeniyle ABD doları ve euro kullanımının riskler barındırdığını belirterek, söz konusu dövizlerden uzaklaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olacak ve bu tür para birimlerinde bankacılık işlemlerini azaltmaya yönelik ek önlemler getirileceğini duyurdu.

Asya
Tayvan, Çin'in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Ada çevresinde düzenlediği askeri tatbikatlarda fırlattığı güdümlü füzelerin "kara suları" olarak gördüğü bölgelere düştüğünü bildirdi.

Petrol
İran nükleer anlaşmasının yeniden hayata geçirilmesi için sürdürülen görüşmeler 5 aylık aradan sonra Avusturya'nın başkenti Viyana'da tekrar başladı.

Dünya
Hindistan Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 5,40 seviyesine çıkararak beklentilerin üzerinde şahin bir hamle yaptı.

Drewry Dünya Konteyner Endeksi’ne göre, ana okyanus aşırı rotalarda 40'lık konteynerin fiyatı 4 Ağustos'ta sona eren haftada yüzde 2 düşüşle 6,762 dolardan 6,628 dolara geriledi.