Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
TÜİK verilerine göre enflasyon Haziran'da aylık bazda yüzde 4,95 artarken yıllık bazda yüzde 78,62 oldu. Üretici fiyat endeksi aylık yüzde 6,77 arttı. Çekirdek TÜFE Haziran'da yıllık yüzde 57,26 arttı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyon verisi sonrası yaptığı değerlendirmede önümüzdeki dönemde para ve maliye politikalarının güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal politikaları hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesini hedeflediklerini söyledi

Hazine 6 yıl vadeli değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli ve 10 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 10,75 sabit kupon ödemeli devlet tahvillerinin yeniden ihracında toplam 7,67 milyar lira satış yaptı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı Ocak-Haziran döneminde yüzde 9,3 azaldı.

ABD
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile görüşerek Çin'in "adil olmayan, piyasa dışı ekonomik uygulamaları" hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Avrupa
Eurostat verilerine göre üretici fiyat endeksi (ÜFE) Mayıs'ta aylık bazda yüzde 0,7 arttı. Bu, bir yıldan uzun sürenin en düşük artışı olarak kayda geçti.

Norveç'te enerji sektörü çalışanlarının greve gideceklerini duyurmasının ardından Avrupa'da gaz fiyatları yaklaşık yüzde 7 artarak 157 euroya ulaştı.

İsviçre'de enflasyon Haziran'da yüzde 3.4'e çıkarak yaklaşık 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson "Suudilerin daha fazla petrol üretmeleri gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Almanya ithalatta artan maliyetler nedeniyle 1991 yılından beri ilk kez dış ticaret açığı verdi.

Almanya'da Hamburg Eyalet Çevre Senatörü Jens Kerstan, doğalgaz sıkıntısının baş göstermesi durumunda özel haneler için sıcak su sınırlaması getirilebileceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), para politikasını iklim değişikliği hedefleriyle uyumlu hale getirmek için kurumsal tahvil alımlarında yeşil şirketleri desteklemeye yönelik ilave adımlar atılacağını duyurdu.

Dünya
Avustralya Merkez Bankası (RBA) politika faizini 50 baz puan yükseltti. Banka böylece tarihinde ilk kez aralıksız iki toplantıda 50 baz puan faiz artırmış oldu.

İsrail Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırdı. Bu, Stanley Fischer'ın Merkez Bankası Başkanı olarak görev yaptığı 2011'den beri en büyük faiz artışı olarak kayda geçti.