Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, net asgari ücretin yaklaşık yüzde 30 artışla 4.253 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkartıldığını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni asgari ücrete ilişkin, yılbaşından bu yana yapılan artışa değinerek "Birikimli olarak yaklaşık yüzde 95'lik bir artış var." dedi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Muş, haziran ayında ihracatın 23,4 milyar dolar olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün iki devlet tahvili ihalesi düzenleyecek.

Ek gösterge ile öğrenci affı düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Türkiye'de elektrikli araçların şarj altyapısını oluşturmak amacıyla devreye aldığı "Elektrikli Araçlar İçin Hızlı Şarj İstasyonları Destek Programı" ile 1 milyar liralık yatırımın önü açıldı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye imalat PMI, Haziran'da 48,1’e gerileyerek Türk imalat sektörünün performansında yavaşlamaya işaret etti.

ABD
ABD'de ISM imalat endeksi Haziran'da 56.1'den 53'e gerileyerek 2 yılın en düşük seviyesine indi

Avrupa
Euro Bölgesi'nde Mayıs ayında yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle Haziran'da yüzde 8,6'ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaştı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, enerjide yüksek fiyatların düşürülmesini içeren planın bu ayın ortasında açıklanacağını söyledi.

İtalya'da Mayıs'ta yıllık yüzde 6,8 olan enflasyon oranı, Ukrayna-Rusya savaşının enerji ve gıda fiyatlarına etkisiyle Haziran ayında yıllık yüzde 8'e ulaştı.

Petrol
İran, Çin'de Rusya ile rekabet edebilmek için petrolünün fiyatını düşürdü.