Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
ABD Başkanı Biden NATO Liderler Zirvesi'nin son oturumunun ardından açıklamalarda bulundu. Biden "Türkiye'ye F-16'yı satmalıyız. Ben Aralık ayından bu yana pozisyonumu da çok değiştirmedim. Kongre'nin onayına ihtiyaç var ve alacağımızı da düşünüyorum." dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Liderler Zirvesi'nin kapanış oturumunda F-16 konusunda (ABD Başkanı) "Biden elinden gelen adımları atacağını söyledi" dedi. 

TCMB tarafından yapılan değişikliğe göre, 'Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları'nda uygulanan yüzde 1,5 seviyesindeki komisyon oranının yüzde 5 seviyesine yükseltilmesine karar verildi. Ayrıca, dönüşüm oranı gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı yüzde 10,00'a ulaşamayan bankalardan iki katı oranında komisyon alınması uygulamasının kaldırıldığı aktarıldı.

TÜİK Mayıs ayına ilişkin dış ticaret istatistiklerine göre dış ticaret açığı yıllık yüzde 155 artışla 10,60 milyar dolara yükselerek rekor kırdı. Yılın ilk 5 ayında dış ticaret açığı 43,21 milyar dolar oldu

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 6,94, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 38,88, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 89,96 artış gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, temmuz-eylül döneminde 119,5 milyar liralık iç borç servisine karşılık, 107,5 milyar liralık iç borçlanmaya gidecek.

ABD
ABD Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre kişisel gelirler yüzde 0,5 ile tahminlere paralel artarken harcamalar yüzde 0,9'dan yüzde 0,2'ye gerileyerek yüzde 0,4'lük beklentinin altında kaldı.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre işsizlik maaşı başvuruları 25 Haziran'da sona eren haftada 2 bin düşüşle 231 bin oldu.

Avrupa
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, gıda piyasalarındaki durumun trajik hale gelmemesi için önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

İsveç Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 0.75'e yükseltti. Gelecek yıl başında faizin yüzde 2'ye yakınsayacağı belirtildi.

AB Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Olof Skoog, İran nükleer müzakerelerinin çökebileceğinden endişe duyduğunu belirterek, "Bitiş çizgisini göremeyebiliriz." dedi.

Asya
Çin Devlet Başkanı Şi Jinping 2017'den bu yana ilk kez Hong Kong'u ziyaret etti. 

Caixin imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran'da 51,7 seviyesine yükseldi. Bu seviye Mayıs 2021'den bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi. 

Dünya
İsrail Meclisi, 1 Kasım 2022 tarihini erken seçim tarihi olarak onayladı. Meclisin onayladığı kararla İsrail'in yaklaşık 3,5 yıl içinde beşinci kez genel seçime gitmesi kesinleşti.

Rus haber ajansları, Rusya'nın tahıl koridorunu açmak için Ukrayna'nın Yılan Adası'ndan askerlerini çektiğini belirtti.

Petrol
OPEC+ toplantısı sonucunda Ağustos ayı için günlük 640 bin varil üretim artış kararı alınırken ulaşılması halinde pandemi öncesi üretim seviyelerine geri dönülmüş olacak.