Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’ye F-16 satışına destek verdiğini ve aradaki farklılara rağmen Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna tahılının ülkeden çıkarılması ve İsveç ile Finlandiya'nın NATO başvuruları hakkında yaptıklarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Merkez Bankası'nın Resmi Gazete'de yayımlanan ve yabancı para yükümlülükler için TL cinsinden menkul kıymet tesisi hakkında tebliğle, bu tebliğin 7. maddesine bir fıkra eklendi. Buna göre Bankaların döviz yükümlülükler için menkul kıymet tesisinde menkul kıymetlerin değeri TCMB tarafından hesaplanacak.

Bakan Nebati, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'na katıldı. "Ülkemizin büyümesi ve kalkınması için kamu ile özel sektör arasındaki güçlü iş birliği ve koordinasyonu önemsiyor, adımlarımızı katılımcı bir anlayış ilkesiyle atmaya devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, ek gösterge ile öğrenci affı düzenlemesini de içeren kanun teklifinin görüşmelerinde, en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkarılmasını öngören önerge kabul edildi.

Motorinin litre fiyatına 82 kuruşluk indirim yapıldı. Böylelikle iki günde motorin fiyatında 3,31 TL'lik indirim gerçekleşmiş oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre Mayıs ayında bankacılık sektörünün net kârı yüzde 742 artışla 33,9 milyar liraya çıktı. 

ABD
ABD ekonomisinin ilk çeyreğe ilişkin daralma verisi yüzde 1,5'ten yüzde 1,6'ya revize edildi. ABD ekonomisi 2020'in ikinci çeyreğinden beri ilk kez daraldı. Ekonomi 2021'in son çeyreğinde yüzde 6,9'luk güçlü büyüme kaydetmişti.

Fed Başkanı Jerome Powell, "yumuşak iniş mümkün ama zorlu olacak" dedi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Temmuz toplantısında ekonomik koşullar aynı kalırsa 75 baz puanlık artıştan yana olduğunu söyledi.

Avrupa
ECB Başkanı Lagarde düşük enflasyon dönemine geri dönülmeyeceğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın imzaladığı muhtıra ile ilgili olarak, "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda bizi endişelendirebilecek bir şey yok. Ukrayna ile ilgili durum farklıdır" yorumunu yaptı. Ukrayna'da her şeyin planladıklarına göre yürüdüğünü belirten Putin, askeri eylemlerinin sonlandırılması konusunda tarih vermek istemediğini söyledi.

ABD Hazine Bakanlığı, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasının ardından yaptırım uygulanan Rus oligarklara ait 30 milyar dolar değerindeki varlığın dondurulduğunu bildirdi.

Almanya'da enflasyon Haziran'da sürpriz bir şekilde geriledi. TÜFE Haziran'da yüzde 8.2’ye geriledi. Mayıs'ta enflasyon yüzde 8.7 olarak gerçekleşmişti.

Euro Bölgesi'nde ekonomik güven, Haziran'da 105'ten 104'e gerileyerek Mart 2021'den beri en düşük seviyeye geriledi.

Asya
Çin'de resmi imalat satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Haziran'da 50,2 seviyesine yükseldi. Böylelikle endeks Şubat'tan bu yana ilk kez büyümeye işaret etti.

Dünya
Dünya Bankası, Kovid-19 salgınının dijital ödemelerin kullanımının artmasına yol açtığını bildirdi.