Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in katıldığı dörtlü görüşmenin ardından Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında "Üçlü Muhtıra" imzalandı. Muhtıra; NATO'nun, müşterek savunma ve güvenliğin bölünmezliği ilkeleriyle ortak değerlere dayalı bir ittifak olduğuna işaret ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati BDDK kararının geçici fakat verdiği mesajın önemli olduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun hem Türkiye'nin hem de dünyanın büyük bir derdi olduğunu vurguladığı konuşmasında, "Ülke olarak geçmişte enflasyondan çok çektik. İktidara geldiğimiz andan itibaren enflasyonla mücadele ettik ve başarıya ulaştık. Enflasyonun olumsuz etkilerinin farkındayız." dedi

Yerli yatırımcıların pay senedi varlıkları, son bir yılda yaklaşık yüzde 90 büyüyerek 2022 yılı Mayıs ayı sonunda 760 milyar lirayı aştı.

3600 ek gösterge ile "öğrenci affı" düzenlemesini de içeren ekonomiye ilişkin "torba" kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

ABD
ABD Başkanı Joe Biden; İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasında imzalanan mutabakat dolayısıyla ülkeleri tebrik etti. Biden, "Bu, NATO'nun Finlandiya ve İsveç'e davetinde çok kritik bir adım, ittifakımızı güçlendirip, kolektif güvenliğimizi arttıracaktır" dedi.

ABD yönetimi, Rusya'nın savunma sanayisini hedef alan yeni yaptırımlar açıklarken, Rus altınının ithalatına yasak getirdi.

New York Fed Başkanı John Williams gelecek toplantıda 50 veya 75 baz puan faiz artışı tartışılacağını belirtti, resesyonun baz senaryosu olmadığını söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, kendi projeksiyonlarına göre büyümenin yüzde 2'nin altına gelebileceğini, ancak negatif bölgeye geçmesini beklemediğini söyledi.

Toptan satış envanterleri aylık yüzde 2 arttı. Beklenti yüzde 2,1'di.

ABD'de tüketici güveni Haziran'da 98.7'ye gerileyerek 2021'den beri en düşük seviyeye indi.

Avrupa
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde politika yapıcıların rekor enflasyonla mücadele etmek için hazır olduğunu söyledi. Temmuz'da çeyrek puanlık faiz artış planını yineleyen Lagarde enflasyon tehdidi artarsa daha hızlı hareket edeceklerini belirtti. 

Macaristan Merkez Bankası gösterge faiz oranını 185 baz puan artırarak yüzde 7,75'e çıkardı. Beklenti 50 baz puan artıştı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Rusya’nın temerrüde düştüğünü bildirdi.

Dünya
G-7 ülkelerinden beklenen tavan fiyat uygulaması çıkmadı. 7 ülke belirli bir fiyatın üzerinde satılan Rus petrolünün taşınmasına yasak getirilmesini araştıracaklarını duyurdu.

Gelişmekte olan ülke hisse senetleri yılın ilk 6 ayında 24 yılın en kötü performansını kaydetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu sene yaklaşık yüzde 17 düştü. 1998'deki Asya krizinde endeks yılın ilk 6 ayında yüzde 20'den fazla düşmüştü.