Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Hazine ve Maliye Bakanlığı, kredi piyasası gelişmelerine yönelik alınan tedbirlerin selektif kredi yaklaşımını ve finansal istikrarı destekler nitelikte olduğunu,tedbirlerin devamının geleceğini bildirdi.

BDDK, sermaye yeterliliği oranı hesaplamasında, kredi riskine esas tutar hesaplanırken yüzde sıfır risk ağırlığı uygulanabilmesine karar verildiğini duyurdu.

Türk lirası mevduatlarda stopaj indirimi 6 ay daha uzatıldı.

ABD
ABD'de dayanıklı mal siparişleri Mayıs'ta yüzde 0,1'lik beklentilerin üzerinde aylık %0,7 arttı.

Avrupa
Avrupa Merkez Bankası para politikası kararı ve basın toplantısı saatlerinde değişikliğe gitti.  Kararın 21 Temmuz'daki toplantıdan itibaren geçerli olacağı duyuruldu. Türkiye saatiyle 14:45'te açıklanan faiz kararı 15:15'te,Başkan Christine Lagarde'ın basın toplantısı ise 15:45'te açıklanacak.

S&P Euro Bölgesi ekonomisi için bu yıla ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 2,7'den 2,6'ya ve gelecek yıl için yüzde 2,2'den yüzde 1,9'a indirdi. Kurum Euro Bölgesi'nde bu yıl tüketici fiyat enflasyonunun yüzde 6.4'ten yüzde 7'ye yükseleceğini ve gelecek yıl yüzde 3'ten yüzde 3,4'e çıkacağını tahmin ediyor. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-7 ülkelerinin son yıllarda ekonomide sorumsuz politika izlediklerini ve bunun küresel enflasyondaki artışa neden olduğunu söyledi.

Asya
Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang, genişleyici politikayı sürdürerek ekonomik toparlanmayı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Japon devlet tahvili piyasasında işlem hacmi yılın en düşük seviyesine indi.

Petrol
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji Bakanı Shuail al-Mazrouei, ülkenin petrol üretiminin cari OPEC+ üretim anlaşmasında öngörülen 3 milyon 168 bin varil/günlük maksimum kapasiteye yakın olduğunu söyledi. OPEC+ anlaşmasının sonuna kadar bu seviyede üretim yapma taahhüdümüze bağlıyız açıklamasında bulundu.