Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
BDDK 15 milyon liraya kadar döviz varlığı olan şirketlere kredi kullanmaları durumunda döviz varlıklarını 15 milyon liranın üzerine çıkarmama şartı getirdi.  15 milyon TL üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler ise bu varlığı aktifinin ya da satış hasılatının yüzde 10'unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, gelire endeksli senetlere hedeflenenin üzerinde, 6,6 milyar TL'lik talep geldiğini söyledi.

Reel kesim güven endeksi Haziran'da 106,4 seviyesine çekildi. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 77,6'ya düştü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Temmuz ayında kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde ilave zam yapacaklarını belirtti. Asgari ücretle ilgili görüşmelerin de sürdüğüne değindi.

ABD
ABD Başkanı Joe Biden, G-7 ülkelerinin liderlerinin Rusya'dan altın ithalatını yasaklayacağını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, G7 üyesi ülkelerin Rusya'dan altın ithalatına yasak getirme kararının Moskova'nın yılda 19 milyar dolar gelir elde etmesini engelleyeceğini öne sürdü. 

ABD ekonomisi için 2022 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 3,7'den 2,9'a indiren IMF, 2023 yılı için beklentisini yüzde 2,3'ten yüzde 1,7'ye düşürdü. 

Avrupa
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, G7'nin Rusya'dan altın ithalatına yasak getirme ve Rusya'nın petrol fiyatına sınır getirme yönündeki planlarına ihtiyatlı yaklaştı. 

Ifo Ensitüsü’nün verilerine göre Almanya'da iş dünyası güveni Haziran’da yüzde 86,9'dan 85,8’e geriledi. Gaz krizi ve devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle gerilemenin kaydedildiği belirtildi.

Rusya 1918'den bu yana ilk kez bir borç ödemesinde temerrüde düştü. Ülkenin yaklaşık 100 milyon dolarlık 27 Mayıs vadeli iki eurobond kupon ödemesinde 1 aylık ek süre doldu ve bu ödemeler için temerrüt ilan edildi.

Asya
Çin'de sanayi kârları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 geriledi. Nisan ayında salgın önlemlerinin sanayi üretimi üzerindeki etkisiyle yüzde 8,5'lik daralma kaydedilmişti.

Çin, para birimi yuanın uluslararası arenada daha etkin olması hedefi doğrultusunda küresel yatırımcıların yuan işlemlerine daha fazla katılımını sağlamak için yuan işlem saatlerini artırmayı planlıyor.

Dünya
26-28 Haziran'da Almanya'nın Bavyera eyaletindeki G7 Liderler Zirvesi'nde, Rusya-Ukrayna savaşı ve Moskova'ya yönelik yaptırımlar, enerji fiyatları ve güvenliği,Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması, Çin ve yüksek enflasyon gündemde olacak.