Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
TCMB politika faizini yüzde 14 seviyesinde tuttu.

TCMB verilerine göre 17 Haziran haftasında brüt rezerv 101 milyar dolara geriledi. Bir önceki hafta brüt rezervler 102,5 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Net rezervler ise 8,2 milyar dolardan 7,4 milyar dolara çekildi. Swap hariç net rezerv de geçen hafta eksi 53,8 milyar dolar oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngördüğünü açıkladı.

BDDK, 1. el ve 2. el konutlar için konut teminatlı kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı.

Stokçuluk faaliyetlerinin önlenebilmesine ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı 6. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

2022 yılı ek bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. 

ABD
ABD Başkanı Joe Biden'ın görev onayı yüzde 36'ya gerileyerek rekor düşük seviyeye yaklaştı.

Fed Başkanı Powell, yarıyıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin sunumunda işsizliğin yükselme riskinin olduğunu söyledi.

Fed, stres testine tabi tuttuğu büyük bankaların şiddetli bir resesyon sırasında hanehalkı ve işletmelere borç vermeye devam etmesine izin verecek güçlü sermaye seviyelerine sahip olmayı sürdürdüğünü bildirdi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Bowman, Fed üyelerine hali hazırda izlenmekten olandan daha agresif bir faiz artırım patikası takip edilmesi çağrısı yaptı. 

Beyaz Saray, Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemi olan Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemlerini de içeren (HIMARS) 450 milyon dolarlık yeni savunma yardımı sağlayacaklarını duyurdu.

Avrupa
Avrupa Birliği (AB), Ukrayna ve Moldova'ya aday ülke statüsü verilmesine karar verdi.

Almanya, ulusal gaz acil durum planındaki risk seviyesini ikinci aşamaya yükseltirken, Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck şimdi hissetmesek bile bir gaz krizinin ortasındayız açıklamasında bulundu. 

Almanya'da Haziran ayında imalat PMI 54.8'den 52 seviyesine geriledi. 

Euro Bölgesi geneline bakıldığında Haziran'da imalat göstergesinin 54,6 seviyesinden 52 seviyesine, hizmetler sektörü göstergesinin ise 56,1'den 52,8'e gerilediği görüldü.

İngiltere'de tüketici güven endeksi, Haziran ayında 48 yıllık tarihinin en düşük seviyesi olan -41'e indi. 

Asya 
Japonya'da Mayıs ayında ülke genelinde çekirdek TÜFE piyasa beklentilerine paralel olarak yüzde 2,1 seviyesinde gerçekleşti. Mayıs ayında manşet enflasyon ise yıllık yüzde 2,5 oldu. 

Dünya
Norveç Merkez Bankası, ekonomistlerin 25 baz puanlık beklentisine karşın politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 1,25'e çıkardı. Böylelikle banka 20 yıl sonra ilk kez 50 baz puanlık faiz artışı yaptı.

Meksika Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan artırarak yüzde 7,75'e çıkardı.