Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın görüşmesine ilişkin yayımlanan ortak bildiride, siyasi, ekonomik, askeri, güvenlik dahil, ikili ilişkilerde yeni işbirliği döneminin başlamasına yönelik kararlılık vurgulandı.

Türk ve Rus askeri heyetlerinin, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatı ve Türk gemilerin güvenli çıkışı ile ilgili görüştüğü bildirildi.

İstanbul Finans Merkezi Kanunu teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

ABD
ABD Başkanı Joe Biden, ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele amacıyla federal benzin vergisinin Eylül ayına kadar 3 ay süreyle askıya alınması için Kongre'ye çağrıda bulundu.Petrol şirketlerinin de daha çok petrol rafine etmeleri gerektiğini belirtti.

Fed Başkanı Powell, Fed'in çeşitli şoklara karşı çevik olması gerektiğine dikkat çekti. Enflasyonu durdurmak için bir resesyonu tetiklemeye çalışmadıklarını, ancak bir ekonomik daralma riski ortaya çıksa da fiyatları kontrol altına almaya tamamen bağlı olduklarını söyledi.

Avrupa
Avrupa Merkez Bankası'nın analizine göre, Avrupa'da 1970'lerdekine benzeyen bir stagflasyon gerçekleşmesi beklenmiyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos artan tahvil getirilerini dizginlemek için çıkarılacak yeni aracın enflasyonla mücadeleyi etkilememesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya'ya yönelik yaptırım baskısının devam etmesi gerektiğini belirterek, silahlara, finansal ve insani desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Asya
Çin Devlet Başkanı Şi Jinping, hükümetinin uyguladığı sıfır vaka stratejisi dolayısıyla alınan sert önlemlerin büyüme performansını baskılamasına rağmen ekonomik hedeflere ulaşmayı taahhüt etti. Hedeflere ulaşmak için makro politika setinin güçlendirileceğini ve daha etkin önlemlerin uyarlanacağını söyledi.

Japon hükümeti ekonomi komitesi üyelerinden Yuri Okina, BOJ'un uzun vadeli tahvil getirilerine uyguladığı sınırlamanın Japon yenindeki zayıflığın nedenleri arasında olduğunu öne sürdü. BOJ, ekonomisini desteklemek için 10 yıl vadeli Japon devlet tahvilinin getirisini yüzde 0,25'te tutuyor. 

Dünya
Uluslararası Enerji Ajansı'nın Dünya Enerji Yatırımları 2022 raporuna göre küresel bazda enerji yatırımlarının geçen yıla göre yüzde 8 artışla 2,4 trilyon dolara, temiz enerji yatırımlarının ise 1,4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Resesyon endişeleri baz metal piyasasında fiyatları aşağı çekti. Bakır fiyatları ton başına 8 bin 700 doların da altına gelerek 14 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol
AB üyelerinin Rusya'dan petrol ithalatına uyguladıkları ambargo sonrası Asya pazarına yönelen Rus petrolünün en büyük müşterilerinden biri Hindistan oldu. Hindistan'ın aldığı Rus petrolü miktarı Mart-Mayıs döneminde 2021'in aynı dönemine göre yüzde 658 artış gösterdi. Hindistan, Rusya'dan petrol ithalatı için 3,4 milyar euro harcadı.