Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 6 Mayıs haftasında 1,4 milyar dolar artarak 215,2 milyar dolar oldu.

6 Mayıs haftasında TCMB Brüt rezervleri 107,7 milyar dolara yükseldi. Net rezervler ise 17 milyar dolardan 15 milyar dolara geriledi.Swap hariç net rezerv ise eksi 48,3 milyar dolar oldu, bir önceki hafta eksi 47,6 milyar dolardı.

Yabancı bankaların Türk bankaları ile TL swap pozisyonu tarihi dip seviyeyi gördü. Yabancıların TL aleyhine swap pozisyonları 3 milyar dolara çıktı.

TCMB mevzuat değişikliğine gitti. TCMB nezdindeki yabancı ülke merkez bankalarına ait para, alacak, mal, hak ve varlık haczedilemeyecek, bunlar üzerinde ihtiyati tedbir ve haciz konulamayacak.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçiş için aranan 250 bin döviz tutarında taşınmaz satın alınması şartı, 400 bin döviz tutarına yükseltildi.

ABD
ABD Senatosu, Fed Başkanlığına ikinci dönem için aday gösterilen Jerome Powell'a onay verdi.

Fed Başkanı Powell, Fed'in ana görevinin enflasyonu yeniden kontrol altına almak olduğunu, Fed'in yumuşak bir iniş yapıp yapamayacağını vurguladı.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 7 Mayıs ile biten haftada bir önceki haftaya kıyasla 1000 kişi artarak 203 bine yükseldi.Ekonomistlerin medyan tahmini 193 bindi.

ABD'de Nisan ayında ÜFE yıllık bazda yüzde 11, aylık bazda ise yüzde 0,5 arttı. Beklenti yıllık ÜFE için yüzde 10,7 ve aylık ÜFE için yüzde 0,5 idi.

Avrupa
Avrupa'da gösterge gaz vadelileri Ukrayna üzerinden Rus gazı akışının düşmesi sonrasında yüzde 22'ye varan yükseliş kaydetti.

Almanya Ekonomi Bakanı Habeck, Rusya'nın gaz kesintilerinin Almanya'nın ithalatının yüzde 3'üne ulaştığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Batılı ülkelerin, dar bir bakış açısıyla yaptırım uygulayarak kendi ulusal çıkarlarına zarar verdiklerini, bu yaptırımların kapsamlı bir küresel krizi tetiklediği değerlendirmesinde bulundu.

Asya
Japonya Merkez Bankası Başkanı Harihuko Kuroda, COVID-19 salgınının etkilerinden toparlanma çabalarının devam ettiği ortamda BOJ'un güçlü parasal gevşeme programını devam ettirmesinin uygun olacağını söyledi.

Dünya
Dünya Bankası, enerji dönüşümüyle metallere olan talebin gelecek yıllarda artmasını ve metal fiyatlarının yükselmesini beklediklerini bildirdi.

Meksika Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 7 seviyesine çekti. Peru Merkez Bankası ise politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 5 seviyesine çıkardı. 

Petrol
Uluslararası Enerji Ajansı Rusya'nın 2022'nin ilk dört ayında petrol gelirlerini yüzde 50 artırdığına ve bu satışların önemli bir kısmının AB'ye yapıldığına dikkat çekerken yılın ikinci yarısında planlanan yasaklarla Rusya'nın direncinin düşebileceğini kaydetti.