Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
İstanbul Valiliği saat 13.00'a kadar özel araçların trafiğe çıkmasını yasakladı.

Hazine 2 yıl vadeli ve 6 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihalelerini tamamladı. 6 yıl vadeli TÜFE'ye endeksli tahvil ihalesinde reel bileşik faiz eksi yüzde 2,57 oldu.

Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE), ocakta 0,2 puan azalarak 171,7 seviyesine geriledi.

ABD
ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, ABD'li tüketicilerin 2022'de aylık harcamalarının Kovid-19 salgını öncesi seviyelerin üzerine çıkmasını beklediğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim devam ederken, gerekmesi halinde Ukrayna’ya konuşlandırmak üzere 8 bin 500 askerin teyakkuza geçirildiğini açıkladı.

ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ocak'ta aylık bazda 55'e düşerek 15 ayın en düşük seviyesini kaydetti.

Credit Suisse analistlerine göre Fed, enflasyon ile mücadele planlarının bir parçası olarak bilançosunu küçültmek için doğrudan varlık satışlarına başvurabilir. 

Avrupa
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim hakkında, "Ukrayna işgal edilirse yeni bir Çeçenistan vakası ortaya çıkabilir" dedi.

Alman Sanayi Federasyonu (BDI), küresel ekonomiye ilişkin "2022 Küresel Büyüme Görünümü 1: Korona Döngüsündeki Dünya Ekonomisi" başlıklı raporunu açıkladı. Raporda, 2022'de küresel ekonominin yüzde 4 ve küresel ticaretin yüzde 5 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Rusya Merkez Bankası rubledeki oynaklığı azaltmak için döviz alımlarını askıya aldı.

Asya
Singapur Para Otoritesi (MAS), arz yönlü kısıtlamaların ve artan emtia fiyatlarının enflasyonist etkisi nedeniyle sürpriz bir şekilde para politikasında sıkılaştırmaya gitti.

Çin Merkez Bankası’nın eski danışmanı, gevşek para politikasının tek başına ekonomik istikrarı sağlamaya yetmeyeceğini söyledi

Dünya
İngiltere merkezli Jubilee Debt Campaign tarafından derlenen verilere göre kalkınmak olan ülkelerin borç geri ödemeleri 2010-2021 döneminde yüzde 120 arttı ve 2001 yılından bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, "İyi bir anlaşmaya varmak için gerek görülürse ABD ile doğrudan görüşebiliriz" dedi.

Avustralya'da 2021 yılı son çeyrek döneminde tüketici fiyatları piyasa tahminlerinin üzerinde artış gösterdi. Böylece 10 yıldan uzun bir süre sonra ilk faiz artışı için sinyal gelmiş oldu.