Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Tüketici Güven Endeksi Ocak ayında 73.2 seviyesine yükseldi.

TÜİK, beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya, birinci el otomobil ve otobüs bileti fiyatları için 2022 yılı itibarıyla internet üzerinden derlenen fiyatları endeks hesaplamalarında kullanacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kartlı ödemelerde, salgın tedbirleri kapsamında, temassız işlem limitinin, 1 Şubat’tan itibaren geçerli olmak üzere 500 Türk lirası olarak yeniden güncellenmesine karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nca (TCMB), çekte muhatap bankanın ödemekle sorumlu olduğu miktar 2 bin 670 liradan 3 bin 600 liraya yükseltildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB) bazı ödeme ve elektronik para kuruluşları için belirlenen asgari öz kaynak yükümlülüğü tutarları yükseltildi.

ABD
New York Times gazetesinin haberine göre ABD Başkanı Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik bir askeri hareket başlatması olasılığına karşı bölgedeki NATO üyelerinin güvenliğinin sağlanması amacıyla Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine asker göndermeyi değerlendiriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kiev Büyükelçiliği'nde çalışan personelin ailelerinin Ukrayna'dan ayrılmaları emri verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'ya yönelik yaptırımların Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı nedeniyle derhal artırılması yönündeki baskıları reddetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin iş gücü arzına, insan sermayesine, kamu altyapısına ve araştırmaya öncelik veren yeni bir "modern arz yönlü ekonomi" stratejisi benimsediğini söyledi.

Intel, ABD'nin Ohio eyaletinde iki yeni çip fabrikasının inşası için 20 milyar dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu.

Avrupa
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun kontrolden çıkmasını beklemediklerini belirterek, enflasyona karşı doğru politika tepkisini belirlemenin "çok kritik" olacağını ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, Euro Bölgesi'nde enflasyonu yukarı yönlendiren faktörlerin bu yıl içinde bastırılacağını ve enflasyonun gelecek 2 yılda yüzde 2 hedefi civarında olacağını öngördüğünü söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Moskova’nın Ukrayna’da Rus yanlısı bir yönetim kurmayı planladığı iddia edildi.

Almanya yaşlanan nüfusu nedeniyle nitelikli işçi kaybını önlemek için 400 bin göçmen işçi almayı hedefliyor.

Fransa'da Anayasa Mahkemesi, bazı mekanlara girişlerde Kovid-19 aşısı şartı getiren "Kovid-19 aşı kartına" ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

Asya
Çin Merkez Bankası yavaşlayan ekonomiyi istikrara kavuşturmak amacıyla gayrı resmi araçlardan biri olan arka kapı yönlendirmesi ile bankalara kredileri artırma çağrısı yaptı.

Çin Merkez Bankası'nın eski danışmanı Yu Yongding, gevşek para politikasının Çin ekonomisinde istikrarı sağlanması için yeterli olmayacağını savundu.

Dünya
Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, yazılı bir açıklamayla istifa ettiğini açıkladı.