Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini yüzde 14'te sabit bıraktı. Karar metninde Türk lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesinin gözden geçirme sürecinin yürütüldüğü vurgulandı.

Azerbaycan Merkez Bankası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda 1 milyar euro tutarında depo hesabı açacak.

BOTAŞ, İran gazında yaşanan kesinti dolayısıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santrallerine kısıtlama getirileceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki gerilime ilişkin, “Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Bölgede bir savaş atmosferinin olması, böyle bir psikolojinin doğması, bunlar bizi de her iki tarafla münasebetleri olan bir ülke olarak üzmektedir. Temennimiz odur ki sayın Putin’le Zelenskiy’i bir araya getirebilmek ve yüz yüze bir görüşme yapmalarını temin etmek" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İki doz BioNTech aşısı üzerine bir doz TURKOVAC aşı çalışmasını başlatacaklarını söyledi, Koca "mRNA üzeri inaktif aşı çalışması dünyada ilk olacak." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın TL'ye dönüşüm hesaplarında tasarruf sahiplerinin hesaplarının olduğu bankadan başka bir bankaya transfer edebilmesine olanak sağladığı ifade edildi.

Vergi Usul Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

ABD
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, COVID-19 salgınının kontrol altına alınmasında başarı sağlanması halinde enflasyonun yıl içinde gerilemesini beklediğini söyledi.

ABD'de Philadelphia Fed İmalat Endeksi, Ocak'ta piyasa beklentilerinin üzerinde yükseliş göstererek 23,2 seviyesine çıktı.

ABD'de ikinci el konut satışları, Aralık 2021'de aylık bazda yüzde 4,6 azalarak piyasa beklentilerinin altında kaldı.

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 286 bine yükselerek Ekim ortasından beri en yüksek seviyeye çıktı.

ABD, Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmak için Rus istihbarat servisi tarafından desteklenen 4 Ukraynalıya yaptırım uygulandığını açıkladı.

Avrupa
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde enflasyonun 2022'de kademeli olarak düşeceğini söyledi.

Asya
Japonya'da enflasyon Aralık ayında yüzde 0.5 seviyesinde gerçekleşti.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, gevşek para politikasında, devasa teşvik programından çıkış konusunda kararı vermenin BOJ'un görevi olduğunu tekrarladı. 

Dünya
Ukrayna Merkez Bankası Rusya'yla olası çatışma endişelerinin para biriminde değer kaybına yol açmasıyla tahminlerden fazla faiz artırdı.