Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası ile BAE dirhemi (AED) ve Türk lirası (TRY) para birimleri için İkili Para Takası anlaşması imzaladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Cumartesi günü ekonomistler ve piyasa katılımcılarıyla bir toplantı gerçekleştirecek.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, kur korumalı mevduat sisteminin 163 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

ABD
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Omikron varyantının ABD’de ekonomik toparlanmaya zarar vermeyeceğini belirtti.

ABD ve İngiltere ticaret bakanlarının iki ülke arasında devam eden metal tarifeleri ile ilgili ihtilafları çözmek amacıyla bu hafta bir toplantı yapacağı belirtildi

Emirates, Air India, All Nippon Airways, Japan Airlines, Lufthansa ve British Airways, 5G belirsizliğini gerekçe göstererek bazı uçuşlarında değişiklik yaptı

New York Times'ın haberine göre Beyaz Saray, ABD çip sektöründen, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde Rusya'ya ihracata yönelik yeni sınırlamalar uygulanmasına hazırlanmalarını istedi.

ABD Başkanı Joe Biden, Çin mallarına uygulanmakta olan gümrük tarifelerinin kaldırılması yönünde bir taahhütte bulunmak için çok erken olduğunu söyledi.

ABD’de konut başlangıçları Aralık’ta 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Avrupa
İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, artan enerji maliyetlerine ve maliyet baskılarının ücret taleplerini beslediğine yönelik işaretlere dikkat çekerek, enflasyon baskılarının önceki tahminden daha uzun süreli olabileceklerinden endişe ettiğini bildirdi. 

İngiltere İstatistik Ofisi’nin verilerine göre tüketici fiyatları Aralık’ta önceki yıl kıyasla yüzde 5.4 arttı. Enflasyon gıda fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle sürpriz biçimde 1992 yılından beri en yüksek seviyeye çıktı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson için bazı vekiller güven oylaması çağrısında bulundu.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Başkan Yardımcısı Erik Thedeen, Avrupa Birliği'nde (AB) Bitcoin gibi yüksek enerji tüketen kripto madenciliğinin yasaklanması gerektiğini bildirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, korona virüsün Omikron varyantının yayılmasını yavaşlatmak için yürürlüğe konulan kısıtlamaları kaldırma kararı aldıklarını duyurdu.

Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizi Mayıs 2019’dan bu yana ilk defa pozitif oldu.

Asya
Çin Merkez Bankası gösterge konumdaki kredi ana faiz oranlarında 10 baz puan indirim yaparak faizi yüzde 3,7 seviyesine çekti

Çin’de ilgili düzenleyici kuruluşun ülkenin teknoloji devlerinin yatırım yapma veya finansman arayışına çıkmadan önce onay almaları şartı getirdiği belirtildi.

Dünya
Kanada'da tüketici enflasyonu hızlanarak Aralık ayında son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Petrol
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), bu yıl için küresel petrol talebine yönelik artış tahminini yukarı yönlü revize etti.