Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısı düzenledi. Vucic, Türkiye'yle ticaret hacminin tarihin en iyi ivmesini yakaladığını söyledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 1 ve 3 ay vadeli TL uzlaşmalı döviz satım ihaleleri tamamlandı. 1 ay vadeli ihaleye yine teklif gelmedi. 3 ay vadeli ihalede ise teklif 500 bin dolarda kaldı. İki ihalede tutar 100'er milyon dolardı.

Türkiye-Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) Çerçeve Anlaşması dahilinde yüklenicilerin Katma Değer Vergisi (KDV) İstisna Sertifikası almak üzere yaptıkları başvurulara ilişkin bütçe pay sınırlarında değişikliğe gidildi.

Türkiye'nin geçen yıl kasım sonu itibarıyla yurt dışı varlıkları 307,4 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri ise 527,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bank of America, Türk lirasındaki değer kaybının kredi genişlemesine bağlı olacağını belirtirken kur korumalı Türk lirası mevduatın mali olarak sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

Arnavutluk ziyareti sonrasında medya mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kur ve faizin kademeli olarak düşeceği mesajını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi saat 16:00'da toplanacak.

ABD
ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi imalat endeksi, Ocak'ta eksi 0,7 değerine gerileyerek beklenmedik düşüş kaydetti

ABD'de birçok havayolu yöneticisi 5G teknolojisinin hava ulaşımıyla ilgili yol açabileceği tehlikelerle ilgili uyarılarda bulunan ortak bir mektuba imza atarak resmi makamlara yolladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Rusya’nın her an Ukrayna’ya saldırabileceği bir aşamadayız" diyerek Rusya’ya karşı tüm seçeneklerin masada olduğunu ifade etti.

BlackRock'ın CEO'su Larry Fink, hızla yükselen enflasyonu frenlemek için Fed'in para politikasını hızlı bir şekilde yeniden ayarlaması halinde ABD Hazine kağıdı getiri eğrisinin yataylaşmasına yol açılabileceği uyarısında bulundu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Salı günü, artan sayıda COVID-19 vakası nedeniyle İsrail, Avustralya, Mısır dahil olmak üzere 22 ülke ve bölgeye seyahat edilmemesini tavsiye etti.

Avrupa
Avrupa’da araç satışları çip krizinin gölgesinde Aralık ayında da düştü. Böylece satışlar 6. ayda da düşüşünü sürdürdü

Almanya’da ZEW ekonomik beklentiler endeksi Ocak’ta 29.9’dan 51.7’ye yükseldi. 

Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere'de Muhafazakar Parti üyesi 20 parlamenter, bugün yapacakları bir açıklama ile Başbakan Boris Johnson'a güvensizlik mektubu vermeyi planlıyorlar.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Avrupa Birliği'nin bütçe kurallarında yapılacak revizyonun ana hedefinin 27 üyenin büyük yatırım ihtiyaçları ile gerçekçi bir hızla borç azaltımı arasında dengenin sağlanması olduğunu söyledi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, enflasyonun beklenenden daha uzun sürü yüksek kalmaya devam etmesi halinde, ECB'nin para politikasını daha çabuk bir şekilde bu duruma uyarlayabileceğini söyledi.

Dünya
Londra Metal Borsası (LME) nikel piyasasında stokların azalması nedeniyle bu piyasayı takibe aldı.

ABD ve İngiltere ticaret bakanlarının iki ülke arasında devam eden metal tarifeleri ile ilgili ihtilafları çözmek amacıyla bu hafta bir toplantı yapacağı belirtildi.

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre küresel turizm 2021 yılında 2020 yılına göre yüzde 4 büyüdü. Ulusararası turist sayısı 400 milyondan 415 milyona yükseldi.