Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek kabul edildi.

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen savunma sanayi proje teslim ve hizmetleri artık KDV'den muaf tutulacak.

Kısa vadeli dış borç stoku, geçen yılın kasım ayından 2020 yıl sonuna göre yüzde 8,6 artarak 124,1 milyar dolara çıktı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings,Türkiye'de artan enflasyon ve izlenen heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını bildirdi.

Halkbank KAP’a yaptığı açıklamada New York’taki davaya ilişkin itiraz dilekçesini ABD Yargıtay Mahkemesi’ne yapmayı planladığını bildirdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından Türkiye’ye verilen son tarih öncesi mahkeme, iş insanı Osman Kavala için bir kez daha tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Merkez Bankası Genel Kurulu, 3 Şubat'ta olağanüstü toplanacak.

ABD
ABD Başkanı Sağlık Başdanışmanı Anthony Fauci Omikronun pandeminin sonunu getireceğini söylemek için çok erken olduğunu ve tüm varyantlara etkili olabilecek aşı arayışlarına devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa
Reuters'ın haberine göre İngiltere Ukrayna'ya tank savar silahı, Kanada özel harekat askeri gönderdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Kuzey Akım 2 boru hattı projesine yönelik bazı adımlar atılabileceğini belirtti

Avrupa Birliği, Kovid-19 nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulabilecek ülkeler listesinden Avustralya, Kanada ve Arjantin'i çıkardı.

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, mevcut enflasyonist baskıların bu yılın ilerleyen dönemlerinde azalmaya başlayacağını söyledi.

Asya
Japonya Merkez Bankası (BOJ) toplantısı faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizi eksi yüzde 0,1 olarak korudu, fakat enflasyon beklentileri ılımlı şekilde yükseldi.

Fitch Ratings'in Asya-Pasifik kıdemli direktörü Andrew Fennell, 2021 yılındaki güçlü ekonomik toparlanmanın ardından Çin'de büyümenin 2022 yılında yavaşlayacağını öngördüklerini bildirdi. 

Dünya
Dünya Ekonomik Forumu (WEF) "2022 Davos Gündemi" toplantıları dünya genelinden siyasetçi, akademisyen, iş insanı ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcilerinin katılımıyla çevrim içi ortamda başladı.

Pfizer CEO'su Albert Bourla bahar aylarında hayatın normale döneceğini düşündüklerini fakat bunun Kovid-19'un hayatımızdan tamamen çıkacağı anlamına gelmediğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tedarik zincirinde yaşanan sorunların ve yüksek enflasyonun ekonomik toparlanmayı yavaşlattığını söyledi

Yemen'de iktidarı ele geçirmek için Suudi Arabistan ve BAE öncülüğündeki koalisyon ile savaşan Husiler, BAE'yi hedef alan füze ve IHA saldırıları düzenlediler.