Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Yatırım Programı'nda yer alan 3 bin 134 projeye 184,3 milyar lira ödenek tahsis edildi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından hazırlanan 2021 yılı finansal piyasa özet verilerine göre, yerli yatırımcıların finansal varlıkları bir önceki yıla kıyasla yüzde 39 artarak 2021 yılı sonu itibariyle 7.3 trilyon liraya ulaştı.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Kasım 2021'de bir önceki yıl sonuna kıyasla 5,2 milyar dolar azalışla 167,8 milyar dolar oldu.

Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 113,7 artarken 2021'in tamamında bir önceki yıla göre yüzde 0,5 düşüş kaydetti.

ABD'de devam eden Halkbank davasında, istinaf mahkemesi bankanın Yüksek Mahkeme'ye başvuru hakkını kullanabilmesi için federal mahkemedeki yargılama sürecini askıya aldı.

İçişleri Bakanlığı, aşısız vatandaşların seyahat ve toplu etkinlik gibi faaliyetlerde PCR testinin zorunluluğunu kaldırdığını duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı TL mevduat hesabına ciddi ilgi olduğunu belirterek, "Cuma akşamı itibarıyla 131 milyar lirayı aşan ciddi bir meblağa ulaşıldı. Günde ortalama 10 milyar lira sisteme girdi." dedi.

ABD
New York Fed Başkanı John Williams, Omikron varyantının, ABD’de önümüzdeki birkaç ay içerisinde de büyümeyi yavaşlatabileceğini ve tedarik zincirinde yaşanan sorunları artırabileceğini söyledi.

ABD'de Aralık ayında perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 1,9 daralma kaydetti. Beklenti perakende satışların yüzde 0,1 düşmesi yönündeydi.

ABD Senatosu, Rusya’dan Almanya’ya doğalgaz aktarımını hedefleyen Kuzey Akım 2’ye yaptırım uygulanmasına dair teklifi reddetti.

ABD’de sanayi üretimi Aralık’ta yüzde 0.1 ile Eylül’den beri ilk kez düştü.

Avrupa
Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, Euro Bölgesi'nde faiz oranlarını yükseltmenin artan enerji fiyatlarını aşağı çekemeyeceğini söyledi.

Almanya ekonomisi 2021’in son çeyreğinde yüzde 1 daraldı, 2021’in tamamında ise yüzde 2,7 ile tahminlere paralel büyüdü

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin verilerine göre GSYH Ekim ayına oranla yüzde 0,9’luk büyümeye ulaştı.

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner'in, çok uluslu şirketler için yüzde 15'lik küresel asgari kurumlar vergisini Ocak 2023 gibi "erken bir tarihte" uygulamak istediği bildirildi.

Asya
Çin Merkez Bankası (PBOC), orta vadeli kredi faiz oranını Nisan 2020'den bu yana ilk kez düşürdü.

Çin ekonomisi 2021'in dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4 büyüme kaydetti.

Dünya
Avustralya hükümeti tarafından vizesi ikinci kez iptal edildikten sonra kararın iptali için yeniden mahkemeye başvuran tek erkeklerde dünya bir numarası Novak Djokovic'in başvurusunu görüşen mahkeme, Sırp tenisçinin yaptığı itirazı reddetti.

Petrol
Reuters’in haberine göre Çin, 1 Şubat'ta başlayacak yeni Çin Yılı döneminde rezervlerinden piyasaya ham petrol sürmek için ABD ile anlaştı.