Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonun Ocak'ta pik yapacağını fakat 2023 seçimlerine Türkiye'nin enflasyonda tek haneyle gireceğini söyledi. Bakan Nebati, kur korumalı mevduat ürününde Çarşamba akşamına kadar yaklaşık 300 bin kişinin yararlandığını belirtirken toplam büyüklüğün 126 milyar lirayı geçtiğini,  yaklaşık yüzde 15'inin döviz tevdiat hesaplarından geldiğini ifade etti.

Sanayi üretimi Kasım'da aylık yüzde 3.3, yıllık yüzde 11,4 artarak tahminleri aştı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Deutsche Bank’a Türkiye’de danışmanlık hizmeti vermesi için izin verdi.

ABD
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, enflasyonun yeterince hızlı şekilde gerilememesi halinde Fed'in 2022'de dört faiz artırımı yapması gerekebileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı değerlendirmede, ekonomiyi büyütmenin anahtarının enflasyonla mücadele olduğunu söyledi.

Standard & Poor’s, enflasyonun geldiği seviyenin 2022’de Biden yönetimi üzerinde önemli bir baskı oluşturacağını belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden Fed Yönetim Kurulu'nda boş bulunan üyeliklere Sarah Bloom Raskin, Lisa Cook ve Philip Jefferson'ı aday gösterecek.

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 8 Ocak'ta sona eren haftada 23 bin artışla 230 bine çıktı. Bu, 2 ayın en yüksek seviyesi olarak kayda geçti.

ABD’de ÜFE Aralık'ta aylık yüzde 0.2, yıllık yüzde 9.7 ile tahminlerin altında arttı. Yıllık artış 2010'dan beri görülen en büyük artış olarak kayda geçti.

Avrupa
Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı.

Asya
Çin’in ithalatı aralık ayında dolar bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.5 arttı, beklentiler ithalatta yüzde 27.8 artış olması yönündeydi. Aynı dönem için ihracat ise yüzde 20'lik beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşerek yüzde 20.9 oldu. Çin'in ihracatı 2021 yılında yüzde 29,9 artış gösterdi. İthalatta artış ise yüzde 30,1 olarak gerçekleşti.

Dünya
Birleşmiş Milletler Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentiler 2022 raporunda 2021'deki yüzde 5,5'lik büyümenin ardından, küresel ekonomin 2022'de yüzde 4, 2023'te ise yüzde 3,5 büyümesi bekleniyor. Raporda küresel ekonomik toparlanmanın, kalıcı iş gücü piyasasındaki zorluklar, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar ve artan enflasyon baskısı nedeniyle “ters yönde bir rüzgarla karşı karşıya” olduğu kaydedildi.