Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında birçok alanda iş birliğini kapsayan 10 ayrı anlaşma imzalandı. BAE’nin Türkiye’ye yatırım için 10 milyar dolar ayırdığı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya geldiği görüşme sonrasında “Olumlu bir hava içerisinde çok faydalı bir bilgilendirme oldu. BDDK ile karşılıklı görüş alışverişlerinde bulunduk. Benzer toplantıları sürdüreceğiz.” dedi.

TCMB 100 baz puan indirim yapılan toplantı özetlerini yayımladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), makroihtiyati politikaların krediler üzerindeki etkisi ile TCMB fonlamasının APİ ve swap işlemleri arasındaki kompozisyonunun yakından takip edildiğini açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, Türkiye'de merkez bankasının bağımsızlığının şüphesiz bir mesele olduğunu ve kredibilitenin devam ettirilmesinin TCMB için çok önemli olduğunu ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "2022 yılı ilk çeyreğinde Fatih sondaj gemimizle bir arama kuyusu (keşif amaçlı) daha kazmayı planlıyoruz" dedi.

JP Morgan, Türkiye'nin büyümesinin 2022'de yavaşlayacağını ve enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini belirtirken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirimi için çok fazla alanı kalmadığını belirtti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret konusunda gerek küresel enflasyon, gerek ülkenin rekabetçiliğini etkileyen diğer faktörler değerlendirilerek akılcı bir seviyede uzlaşı sağlanmasının önemli olduğunu belirtti.

ABD
Goldman ekonomistleri ABD Merkez Bankası’nın varlık alım azaltımını (taper) hızlandıracağını ve faiz artışını da beklenenden daha erken yapacağını öngördü

Avrupa
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Kovid-19 salgınında 4'üncü dalganın başladığını belirterek, aşılama sürecinin daha da hızlandırılması gerektiğini söyledi

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) en riskli kaldıraçlı kredilere sıkı limitler getirmeyi değerlendirdiği belirtildi.

AB Komisyonu, üye ülkelerdeki sermaye piyasalarını güçlendirmeye yönelik düzenleme tekliflerini içeren bir paket açıkladı.

Almanya'da 3. çeyreğe ilişkin büyüme verilerinin son okumasında aşağı yönlü revize gerçekleşti. Buna göre ülkenin 3. çeyrek büyüme rakamı yüzde 1,8'den yüzde 1,7'ye revize edildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, DSÖ'nün onayladığı aşıları olan kişiler, 2. dozlarına müteakip 9 ay içinde 3. aşıyı yaptırmış olmaları ve negatif PCR testi sunmaları halinde Schengen bölgesine girebilecek.

İsveç Merkez Bankası faizi değiştirmeyerek yüzde 0 seviyesinde tuttu, ilk faiz artışı için 2024’ü işaret etti

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Biontech-Pfizer şirketinin koronavirüs aşısının 5-11 yaş aralığı için güvenilir olduğunu bildirdi.

Asya
Çinli regülatörler, dünyanın en büyük araç çağırma uygulamalarından biri olan Didi Global'den New York Borsası'ndan çıkmak için bir plan hazırlamasını istedi

Petrol
Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), OPEC + koalisyonunun üretim stratejisi konusunda, topluluğun gelecek hafta gerçekleştireceği toplantı öncesi, bir tutum takınmayacağını duyurdu.