Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında işbirliği mutabakat anlaşması imzalandı. Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, BAE'nin Türkiye'ye yatırım yapmak üzere 10 milyar dolarlık bir fon ayırdığını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya gelecek.

TCMB verilerine göre reel kesim güven endeksi Kasım'da aylık bazda 1,2 puan azalarak 108,4'e geriledi. İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,1 puan artarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, kasım ayında hizmet sektöründe yüzde 0,7 azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 0,6 ve inşaat sektöründe yüzde 1 yükseldi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2022 yılı bütçesine ilişkin yaptığı sunumda, finans mahkemeleri ile sendika ihtisas mahkemelerinin kurulacağını açıkladı.

İsviçreli Credit Suisse, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüklü bir faiz artışı yapana kadar dolar/TL'nin 14 seviyesine çıkacağını öngördü.

ABD
ABD Merkez Bankası’nın son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, yüksek enflasyonun devam etmesi durumunda, varlık alım azaltımı ve faiz oranlarını yükseltmek için daha hızlı hareket etmeye açık olduklarını belirtti.

Foreign Policy'nin haberine göre, ABD Başkanı Joe Biden yeni bir savunma yasası ile ABD'nin Rus gazını Almanya'ya taşıyacak Kuzey Akım 2 boru hattına yönelik yaptırımları sona erdirmeyi amaçlıyor. 

ABD’de işsizlik maaşı başvuruları 199 binle 1969’dan beri en düşük seviyeye geriledi

ABD’de dayanıklı mal siparişleri Ekim’de artış beklenirken yüzde 0.5 düştü.

Michigan Tüketici Hissiyatı Kasım ayında 57,4 (Beklenti: 66,9) seviyesinde gerçekleşti.

ABD'de yeni konut satışları Ekim ayında aylık yüzde 0,4 artarak 745 bin seviyesinde oluştu.

Avrupa
Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP partileri arasında üçlü bir koalisyonda uzlaşıldı. Almanya’nın yeni Başbakanı Olaf Scholz olacak.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Euro Bölgesi ülkelerinin ekonomilerini Kovid-19 salgınının etkilerinden kurtarmak için destekleyici maliye politikalarını gelecek yıl da sürdürmesi gerektiğini bildirdi.

Almanya'da Ifo İş Ortamı Güven Endeksi, kasımda 96,5 puana gerileyerek düşüşünü art arda 5’inci aya taşıdı. Tedarik darboğazlarının Alman ekonomisinin büyümesini yavaşlattığı belirtilirken IFO anlık değerlendirme 99 ve IFO beklenti endeksi 94,2 seviyesinde gerçekleşti. 

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Avrupa Merkez Bankası'nı erken sıkılaştırmanın yol açacağı sorunlar konusunda uyardı.

Asya
Çin'de düzenleyici otoriteler, ülkenin en büyük internet şirketlerinden ve 1,2 milyar kullanıcısı olan WeChat platformunun yürütücüsü Tencent'in mevcut uygulamalarını güncellemesini ve yeni uygulama çıkarmasını geçici süreyle yasakladı.

Kore Merkez Bankası, varlık balonlarından kaçınmak ve enflasyonun daha da artmasını önlemek amacıyla gösterge faizi Ağustos ayından bu yana ikinci kez artırdı ve teşvikleri daha da azaltacağını işaret etti.