Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun görüşmesinin ardından, TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük, Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, inşaat maliyet endeksi Temmuz ayında yıllık yüzde 4,76 artışla zirveyi gördükten sonra Ağustos’ta yüzde 42,13’e geriledi.

Ak Parti'li milletvekilleri tarafından verilen önergeyle gelir vergisi beyannamelerinin 1 ay erkene alınması tekliften çıkarıldı.

ABD
ABD Başkanı Joe Biden, ülkede birçok sektördeki tedarik zincirinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için ülkenin en büyük limanlarından Los Angeles ve Long Beach ile özel sektördeki birçok firmanın 7/24 çalışma usulüne geçeceğini açıkladı.

ABD'de tüketici fiyat endeksi Eylül'de yüzde 5,4 artış kaydetti. Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi. Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda yüzde 4 seviyesinde arttı.

ABD'de FOMC tutanakları, Fed üyelerinin geçtiğimiz ay yapılan toplantıda tahvil alım programının Kasım ayında azaltılmaya başlanmasına ve alımların gelecek yılın ortasında sona erdirilmesi olasılığına yönelik planları gözden geçirdiklerini gösterdi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Michael Bowman, Fed'in kriz döneminde ekonomiye sağladığı desteklerin bir kısmını geri çekmeye gelecek aydan itibaren başlaması konusunda "oldukça rahat" olduğunu söyledi.

Avrupa
İngiltere GSYİH Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 6,9 yükseldi. 

Almanya TÜFE Eylül ayında beklentilere parallel olarak aylık bazda 0,3 yıllık bazda yüzde 4,1 seviyesinde gerçekleşti.

İngiltere sanayi üretimi Ağustos ayında beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 0,8 yıllık bazda yüzde 3,7 seviyesinde yükseldi. 

İngiltere imalat üretimi Ağustos ayında beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 0,5 yıllık bazda yüzde 4,1 seviyesinde yükseldi. 

Euro Bölgesi sanayi üretimi Ağustos ayında aylık bazda yüzde 1,6 azalırken yıllık bazda yüzde 5,1 yükseliş kaydetti. 

Asya
Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin (NBS) açıkladığı verilere göre, üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 arttı ve Kasım 1995’ten beri en yüksek seviyesine ulaştı.

Çin'de ihracat Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre dolar bazında yüzde 28,1 arttı ve aylık 305,7 milyar dolara ulaşarak rekor kırdı.

Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, ülkede enflasyonun genel olarak ılımlı seyrettiğini, merkez bankasının ihtiyatlı para politikasını esnek, hedefli, makul ve uygun şekilde uygulamaya devam edeceğini söyledi.

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Asahi Noguchi, Banka'nın yüzde 2 enflasyon hedefini başarmak uzun bir zaman alsa da cari parasal gevşeme politikasını "sabırlı şekilde devam ettirmesi" gerektiğini söyledi.

Dünya
G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, merkez bankası dijital para birimlerinin merkez bankalarının parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetine zarar vermemesi gerektiğini bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, gelişmiş ekonomilerde gelecek yılın ortasına kadar enflasyonun gerilemesini beklediklerini ifade etti.