Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Döviz hesapları için uygulanan zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti. 15 Eylül tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puanlık artırım yapıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekim 2028 vadeli tahvilin artırımı ve 2033 vadeli yeni bir tahvilden oluşan dolar cinsi çift dilim tahvil ihracında toplam satışın 2,25 milyar dolar olduğunu ve ihraca 4 katın üzerinde talep geldiğini belirtti.

Bank of America, Türkiye'deki özel bankalar için hedef fiyatını yukarı yönlü güncellerken kamu bankalarından endeks altı getiri bekliyor.

ABD

ABD'de tüketici fiyatları Ağustos'ta yüzde 5,3 artış kaydetti. Aylık olarak bakıldığında ise ABD’de tüketici fiyatları Ağustos'ta beklentinin altında kalırken son yedi ayın en düşük artışını kaydetti ve fiyatlara yönelik yukarı yönlü baskının bir kısmının azaldığına işaret etti.

ABD Başkanı Joe Biden, iklim krizinin önüne geçilmesine yönelik programlarının fonlanmasına öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

Toyota, ABD Temsilciler Meclisi'nin yayımladığı ve elektrikli araçlar için vergi indirimlerini öngören yasa teklifine zenginlere haksız avantaj sağladığı gerekçesiyle itiraz etti.

ABD NFIB küçük işletme iyimserlik endeksi Ağustos ayında 0,4 artarak 100,1 seviyesine yükseldi. 

Avrupa

İngiltere’de istihdam Ağustos’ta rekor aşılamanın etkisiyle salgın öncesi seviyelere yükseldi. İstatistik Ofisi’nin verilerine göre Ağustos’ta istihdam 241 bin artarak rekor kırdı.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, enflasyonun geçici olduğunu ama AMB'nin yine de temkinli davrandığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkanı Frans Timmermans, son dönemde enerji fiyatlarındaki artışın yenilenebilir dönüşümü hızlandırması gerektiğini söyledi.

İngiltere, Avrupa Birliği'nden (AB) yapılan ithalata yönelik planlanan tam kapsamlı sınır kontrollerinin 1 Temmuz 2022'ye ertelendiğini duyurdu

Asya

Çin'de etkili olan tayfun nedeniyle dünyanın en yoğun limanının da aralarında olduğu 3 liman geçici olarak kapatıldı

Japonya sanayi üretimi Temmuz ayında aylık yüzde 1,5 azalırken yıllık bazda yüzde 11,6 artış kaydetti. 

Çin perakende satışları Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 2 artış kaydetti. Diğer taraftan ülkedeki sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 5,3 yükseldi. 

Japonya Savunma Bakanlığı Kuzey Kore tarafından atılan füzenin küresel ölçekte tehdit oluşturduğunu iddia etti

Dünya

Uluslararası Emlak Danışmanlık Şirketi Knight Frank 55 ülkede yıllık fiyat artışı ortalamasının Haziran ayına kadarki 12 aylık dönemde yüzde 9.2 arttığını bildirdi. Bu, Mart 2005’e kadarki 12 aylık dönemden beri görülen en hızlı artış.

Birleşmiş Milletler’in (BM) raporunda yarım trilyon doları bulan küresel tarım sübvansiyonlarının iklim krizini kötüleştirdiği ve eşitsizliği artırdığı vurgulandı.