Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz." açıklamasında bulundu.

TCMB yetkisi olmayan kurum ve kişilerin para transferi ve fatura ödemeleri hizmetine aracılık ettiği yönünde ihbar ve şikâyet alındığını belirttiği duyuruda, kullanıcıların dikkatli olması konusunda uyardı.

İnşaat maliyet endeksi, Haziran ayında yıllık yüzde 42,9 artışla rekor kırdıktan sonra Temmuz ayında yüzde 44,76 artışla rekor tazeledi

Deutsche Bank, çekirdek enflasyonun Türkiye'de hanehalkı için iyi bir gösterge olmadığını ve enflasyon beklentilerinin artmaya devam edeceğini belirterek TCMB'nin çekirdek enflasyon hedeflemesi yapacak bir lükse sahip olmadığını söyledi.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de işsizlik oranı temmuz ayında %12'ye yükseldi. Bir önceki ay işsizlik oranı %10,6 seviyesindeydi. Haziranda %22,4 olan atıl işgücü ise temmuzda %23,6 oldu. 

Polyester elyaf ithalatında ek mali yükümlülük şeklinde uygulanan korunma önlemlerinden muafiyet amacıyla açılan tarife kontenjanının kullanım usul ve esasları düzenlendi.

ABD
ABD Merkez Bankası (Fed) yönetim kurulu üyelerinden Michelle Bowman, ABD ekonomisine dair verilerin olumlu gelmesi durumunda varlık alımlarını azaltmaya bu yıl başlamanın uygun olacağını belirtti.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan merkez bankasının ABD ekonomisini korona virüse karşı korumak için güçlü adımlar attığı bir yıllık dönemde bazı yatırımlarda aktif işlemler yaptıklarını gösteren son finansal beyan belgelerinin ardından, bireysel portföylerindeki hisse senedi varlıklarının tamamını Eylül sonuna kadar elden çıkaracaklarını duyurdu.

ABD’de üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Ağustos’ta tahminlerin üzerinde arttı, yıllık artış yüzde 8.3 ile 2010’dan beri en yüksek seviyeye ulaştı

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun bu sene yüksek kalabileceğini, risklerin de yukarı yönlü olduğunu söyledi.

Avrupa
Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'yı istikrarsızlaştırdığı gerekçesiyle Rusya'ya uyguladığı kısıtlayıcı tedbirlerin süresini 6 ay daha uzatma kararı aldı.

Rusya Merkez Bankası politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 6,75 seviyesine çıkardı.

İngiltere imalat üretimi Temmuz ayında aylık bazda sabit kalırken yıllık bazda yüzde 6 artış kaydetti.

İngiltere sanayi üretimi Temmuz ayında aylık bazda yüzde 1,2 yıllık bazda yüzde 3,8 artış kaydetti. 

Almanya TÜFE Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,1 yıllık bazda yüzde 3,4 seviyesinde gerçekleşti. 

Asya
Japonya'da yaklaşan iktidar partisi iç seçimleri öncesinde ana muhalefet, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede düşük gelirli hanelere acil nakit yardımı verilmesini istedi.

Çin Merkez Bankası Danışmanı Cai Fang, ülkenin teknoloji şirketlerine yönelik regülasyon sıkılaştırmalarına devam etmesi gerektiğini söyledi

Dünya
Kuzey Kore, yeni tip bir uzun menzilli füze denemesini başarı ile gerçekleştirdiğini duyurdu.