Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye'de salgın önlemlerinin gevşetilmesini takip eden haftada kart harcamaları pandemi sürecinin en yüksek seviyesini gördü.

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştüğü açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun 14 Temmuz tarihli toplantısının özetinin yayım tarihi değişti. Toplantı Özeti, 19 Temmuz 2021 Pazartesi günü saat 14.00’te Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesinde yayımlanacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Turkovac-Coronovac 3. doz klinik çalışmasının başladığını duyurdu. Koca, çalışmalar için gönüllülere çağrıda bulundu.

Türkiye Bankalar Birliği, yeniden yapılandırma çerçeve anlaşmalarında küçük ve büyük ölçekli şirketler için başvuru süresi, uygulama ve kapsam konusunda değişiklikler yayımladı.

Kamu hizmetlerinin yürütülmesine yönelik uzun vadeli ve sermaye yoğun projelerine dayalı menkul kıymetlerin ihracına yönelik esaslar için tebliğ yayımlandı.

Asgari ücretle çalışan işçilere 75 lira destek sağlanması kararını da içeren torba kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'ndan geçerek kabul edildi.

Turizmi Teşvik Kanunu Meclis'te kabul edildi. Turizm işletmesi belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verilecek.


ABD
ABD, Hong Kong'da faaliyet gösteren şirketleri Çin'in bölgede giderek artan kontrolünün teşkil ettiği riskler konusunda uyardı.

ABD'de perakende satışları Haziran'da aylık bazda yüzde 0,6 artış gösterdi.

Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni Temmuz'da 80,8 olarak kaydedildi. Yüzde 5'in üzerinde gerçekleşen yıllık enflasyon, tüketici güvenine olumsuz yansıdı.

Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Yellen'ın sabitkoinlere ilişkin çalışmaları görüşmek üzere Finansal Piyasalar Çalışma Grubu (PWG), Para Birimi Denetleme Ofisi ile Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nu toplamayı planladığı duyuruldu.

Avrupa
Euro Bölgesi'nde Haziran'da yıllık enflasyon yüzde 1,9 oldu.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB ülkelerinde Kovid-19 vakalarında geçen haftaya göre yüzde 64,3'lük artış görüldüğünü bildirdi.

İngiliz hükümetinin Sağlık Danışmanı Chris Whitty, Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış sayılarının haftalar içinde "oldukça korkutucu" seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulundu.

Asya
Çin, ülkenin en büyük mobil taksi uygulaması olan Didi şirketine yönelik siber güvenlik soruşturması başlattığını duyurdu.

Petrol
İran, Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı ötesinden ilk petrol ihracatına hazırlanıyor. Ülke petrol ihracatında Umman Körfezi'nden yükleme gerçekleştirmeyi planlıyor.

OPEC+, küresel petrol arzını Ağustos ayından itibaren günlük 400 bin varil artırma konusunda uzlaştı.