Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Dünya Bankası, Türkiye’de yürüteceği iki proje için toplamda 400 milyon dolar finansman sağladığını açıkladı.

Uluslararası kredi derecleendirme kuruluşu Fitch Ratings, yıl sonu dolar/TL tahminini 8,90 seviyesinde, gösterge faiz beklentisini ise yüzde 17 seviyeside açıkladı.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ağrı Mollakara bölgesinde gerçekleştirilen arama faaliyetleri neticesinde, piyasa değeri 1,2 milyar dolar olan 20 ton altın ve 2,8 milyon dolar değerinde 3,5 ton gümüş rezervinin bölgede tespit edildiğini açıkladı.


TCMB tarafından 2001'den bu yana uygulanan Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında söz konusu anketin sonuçlarının TCMB’nin kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla “Piyasa Katılımcıları Anketi” olarak değiştirildi.


ABD

ABD TÜFE Mayıs ayında aylık yüzde 0,6 yıllık yüzde 5 yükseldi. ABD Çekirdek TÜFE ise Mayıs ayında yıllık bazda 3,8 artış kaydetti.

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları altıncı haftada da düşüşünü sürdürerek 376 bin oldu.


Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, ekonomide yılın ikinci yarısında toparlanma beklentilerinin hızlandığını ve pandemi acil varlık alım programının piyasa koşullarına göre esnek olacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası, beklentilere paralel olarak politika faizi yüzde 0, borç verme faizi yüzde 0.25, mevduat faizi yüzde 0.5 düzeyinde sabit tuttu.


Petrol

OPEC, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük yaklaşık 6 milyon varil artışla 96 milyon 580 bin varil olarak öngördüğünü açıkladı.

Dünya

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, "Salgında güçlü küresel talep gelişmekte olan ekonomilerdeki ihracatçılara yardımcı oldu" açıklamasını yaptı.